Objawy przedawkowania potasu – nie bagatelizuj ich!

Inf. prasowa

Potas to pierwiastek, który w organizmie człowieka pełni wiele ważnych funkcji. Jego obecność dla prawidłowego funkcjonowania wielu narządów jest absolutnie niezbędna, a ewentualne niedobory są niebezpieczne dla zdrowia. Jak w przypadku większości substancji odżywczych, niedobór potasu jest równie niebezpieczny co jego nadmiar. Jakie objawy wskazują na zbyt duży poziom potasu we krwi?

Jakie funkcje w organizmie pełni potas?

Potas jest pierwiastkiem występującym praktycznie w każdej komórce ciała. W organizmie człowieka pełni rolę elektrolitu – substancji, która wraz z pozostałymi odpowiada za zachowanie równowagi elektrolitowej. Ponadto potas wpływa na pracę serca, poprawia funkcjonowanie układu nerwowego, transportuje substancje odżywcze do poszczególnych komórek całego ciała i ułatwia usuwanie z nich toksyn oraz zbędnych produktów przemiany materii. Bierze też udział w procesie produkcji insuliny i uczestniczy w procesach spalania węglowodanów, wpływa na pracę mięśni, wspiera pracę nerek, pozwala zachować prawidłową gospodarkę wodną.

Źródła i normy potasu

Głównym źródłem potasu pozostaje dieta. Przyjmuje się, że dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby na ten pierwiastek wynosi 3,5 g. Jego wartość zmienia się jednak wraz z wiekiem. Potas znajduje się w takich produktach spożywczych jak: warzywa zielone, pomidory, szpinak, warzywa strączkowe, banany, cytrusy, zioła, orzechy i ryby. Aby dostarczyć wystarczającej ilości potasu, należy zadbać o to, by spożywane posiłki były zbilansowane i bogate w produkty zawierające duże ilości tego pierwiastka. Przestrzeganie tych zasad wystarcza, by uzupełnić dzienne zapotrzebowanie na potas.

Nadmiar potasu – objawy i skutki

Zarówno niedobory, jak i nadmiar potasu w organizmie to dwa skrajne stany, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia. Co się dzieje, kiedy występuje za dużo potasu? Otóż wysoki potas w organizmie określany jest mianem hiperkaliemii. Najczęściej do sytuacji, w której poziom pierwiastka we krwi jest za wysoki dochodzi na skutek zaburzenia pracy nerek lub ich uszkodzeń, przez co nie są one w stanie usuwać nadmiaru gromadzącego się pierwiastka. Niekiedy przyczyną nadmiaru potasu jest niewłaściwe suplementowanie pierwiastka.

Objawy nadmiaru potasu to drętwienie i uczucie mrowienia palców u rąk i nóg, osłabienie siły mięśni, paraliż kończyn. Za wysoki poziom potasu może także spowalniać pracę serca. W skrajnych sytuacjach, kiedy ilość potasu we krwi jest mocno zawyżona, może nawet dojść do całkowitego zatrzymania akcji serca, co stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Objawy przedawkowania potasu mogą nasilać się stopniowo, dlatego w przypadku pojawiania się pierwszych niepokojących symptomów, należy jak najszybciej udać się do lekarza (1).

Przeczytaj więcej na adamed.expert

  1. Przygoda B. Potas. https://dieta.mp.pl/zasady/73851,potas. Data dostępu: 23.05.2018

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top