Łóżko ortopedyczne – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Informacja prasowa

Łóżka ortopedyczne popularnie nazywane są łóżkami rehabilitacyjnymi albo szpitalnymi. W sprzedaży można znaleźć łóżka, które są specjalnie przygotowane do stosowania w warunkach domowych. Opieka nad osobą leżącą jest bardzo trudna dla bliskich, ale obecnie dostępnych jest wiele sprzętów, które tę opiekę ułatwiają.

Warto skorzystać z takiego rozwiązania, aby stworzyć choremu, jak najlepsze warunki. Kupując łóżko rehabilitacyjne dla osoby chorej, pomagamy nie tylko jej, ale również sobie, ponieważ dzięki takiemu łóżku opieka staje się łatwiejsza. Cena takiego łóżka zależy od konstrukcji oraz funkcji, które dane łóżko będzie posiadało.

Na jakie cechy łóżka ortopedycznego warto zwrócić uwagę?

Kupując łóżko ortopedyczne, należy pamiętać, że musi być dostosować do wagi i wzrostu osoby chorej – inne łóżka są dla dzieci, inne dla dorosłych, a inne dla otyłych i o różnych schorzeniach. Dlatego też kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę jest również choroba, z powodu której osoba jest niepełnosprawna ruchowo. I tak np. jeśli chory ma chorobę Alzheimera lub Parkinsona, to warto wybrać taki model łóżka ortopedycznego, który będzie miał możliwość regulowania wysokości leża oraz umieszczenia go jak najbliżej podłogi. Taka konstrukcja oraz dodatkowe wyposażenie (boczne barierki) umożliwią mu należyte zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa. Biorąc pod uwagę wysokość łóżka, należy dopasować ją tak, by np. przemieszczanie z wózka inwalidzkiego na łóżka nie sprawiało trudności. Zazwyczaj jest to ok 40-80 cm, bądź 20 cm w łóżkach specjalistycznych. Oprócz wysokości należy również sprawdzić, jaka jest maksymalna wytrzymałość na obciążenia – standardowo to 200 kg. Warto też pamiętać o wyposażeniu dodatkowym. Łóżko ortopedyczne może dodatkowo posiadać np. wysięgnik z trójkątem.

Łóżko ortopedyczne – możliwość ustawienia odpowiedniej pozycji

Na rynku dostępne są łóżka ortopedyczne, które umożliwiają pełne dopasowanie ich do konkretnej pozycji. Bardzo dobrym rozwiązaniem są tzw. łóżko ortopedyczne łamane, które ma leże podzielone na segmenty (najczęściej czterosegmentowe). Dzięki temu osoba chora może ułożyć w określonej pozycji m.in. tułów, uda i podudzia. Istotne jest, by konkretny model łóżka umożliwiał ustawienie pozycji terapeutycznych, np. takiej, w której nogi są wyżej niż głowa i tułów chorego.

Kiedy mamy w rodzinie ciężko chorą osobę, która potrzebuje łóżka ortopedycznego, warto zastanowić się nad jego zakupem, gdyż zapewnia ono komfort i bezpieczeństwo choremu, a także odciąża opiekunów.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top