Plastry antykoncepcyjne: jak działają i czy są skuteczne?

Plastry antykoncepcyjne to jedna z metod antykoncepcji, która zaliczana jest do antykoncepcji hormonalnej. Plastry po przyklejeniu na gołą skórę uwalniają do organizmu hormony, podobnie jak tabletki antykoncepcyjne. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje, które należy wiedzieć o plastrach antykoncepcyjnych.

Działanie plastrów antykoncepcyjnych

Jak już zostało wspomniane na wstępie, plastry antykoncepcyjne po przyklejeniu na gołą skórę uwalniają hormony do organizmu. Jest to nowatorski sposób i należy do środków z grupy antykoncepcji hormonalnej, czyli tak samo jak pigułki antykoncepcyjne. Plastry korzystają również z tych samych rozwiązań, co czyni je bardzo skutecznymi w zapobieganiu ciąży.

Plastry antykoncepcyjne hamują dni płodne i zagęszczają śluz szyjkowy, dzięki czemu plemniki wolniej się poruszają. Plastry powodują także zmiany w błonie śluzowej macicy, przez co uniemożliwiają implantację oraz wydłuża się czas spotkania komórki jajowej i plemników.

Dzięki stosowaniu plastrów, hormony transportowane są do organizmu przez skórę, co wywiera mniejszy wpływ na wątrobę w porównaniu do tabletek antykoncepcyjnych.

Budowa plastrów antykoncepcyjnych

Plaster antykoncepcyjny zbudowany jest z trzech warstw. Pierwsza z nich to ta, którą trzeba zerwać przed przylepieniem na skórę, nazywana warstwą zabezpieczającą. Pod tą warstwą znajduje się kolejna, na której umieszczony jest klej oraz hormony – po przyklejeniu bezpośrednio przylegają do skóry, dzięki czemu mogą przenikać wgłąb. Trzecia warstwa widoczna jest od zewnątrz i składa się z poliestru – jest wodoodporna i pełni funkcję ochronną.

Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych

Przed przyklejeniem plastra należy odpowiednio przygotować skórę. Miejsce przyklejenia powinno być odtłuszczone, suche i czyste. Skóra nie może być także podrażniona i owłosiona. W miejscu przyklejenia lepiej unikać stosowania różnego rodzaju kremów, maści, balsamów. Wszystkie z nich mogą osłabić przyczepność i powodować odklejanie się plastra.

Gdzie nakleić plaster?

Plaster antykoncepcyjny nakleić można na ramieniu, brzuchu lub na pośladkach. Pamiętać trzeba, żeby nie naklejać plastra w to samo miejsce. Każdy następny raz wystarczy nakleić go kilka centymetrów dalej od poprzedniego miejsca.

Kiedy nakleić plaster?

Pierwszy z plastrów nakleić można od pierwszego do piątego dnia cyklu miesiączkowego. Mieszcząc się w przeciągu tych dni, plaster działa już od momentu naklejenia. W przypadku ewentualnego spóźnienia nawet o jeden dzień, plaster gwarantuje działanie antykoncepcyjne dopiero po tygodniu.

W pudełku znajdują się 3 plastry i każdy z nich należy zostawić na skórze przez tydzień czasy. Po trzech tygodniach stosowania trzeba zrobić przerwę i w tym czasie powinno wystąpić krwawienie.

Co zrobić, gdy plaster się odklei?

Odklejenie plastra to nic strasznego i nie zdarza się też zbyt często. Plaster taki można przykleić ponownie w ciągu 24 godzin i nie trzeba obawiać się o zmniejszoną efektywność antykoncepcji. Jeżeli plaster po odklejeniu się zgubi, wystarczy nakleić nowy.

Skuteczność plastrów antykoncepcyjnych

Jeżeli plastry antykoncepcyjne używane są w prawidłowy sposób, ich skuteczność wynosi nawet ponad 99%, dzięki czemu uważane są za jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top