Dni płodne
Bez względu na to, czy kobieta pragnie zajść w ciążę, czy wręcz przeciwnie – chce jej uniknąć, powinna umieć rozpoznać fazy swojego cyklu, a przede wszystkim dni płodne. W ciągu całego cyklu w organizmie kobiety zachodzi wiele zmian, na podstawie których można w dużym przybliżeniu określić kiedy kobieta jest płodna, a kiedy bezpłodna.
Należy jednak mieć na uwadze, że rytm organizmu u każdej kobiety wygląda zupełnie innaczej. Jest on uzależniony od wielu czynników, a same dni płodne mogą mieć indywidualne objawy. Dlatego nie należy się przejmować, jeżeli zaobserwowane u nas zmiany są odmienne od tych, których doświadczają inne kobiety. Regularne zapisywanie wszelkich objawów pozwoli na zapoznanie się ze swoim cyklem i da możliwość przewidywania dni płodnych.
Fazy cyklu miesiączkowego
Cykl każdej kobiety zaczyna się od pierwszego dnia okresu. Rozpoczyna się wtedy tak zwana faza pęcherzykowa. Jest to czas, kiedy będzie dojrzewał pęcherzyk jajnikowy. Fazę tą można podzielić na :
- okres niepłodności. Podczas jego trwania temperatura ciała jest niska, ale też znajduje się cały czas na tym samym poziomie. Szyjka macicy jest dość twarda, a przy tym zamknięta i nisko położona. Nie jest wydzielany także śluz szyjkowy, a środowisko pochwy ma kwaśny odczyn, co jest zabójcze dał plemników.
- okres płodności. W jajniku dochodzi do dojrzewania komórki jajowej, podnosi się poziom estrogenów, szyjka macicy jest uniesiona, miękka i otwiera się, jak również podnosi się temperatura ciała. Śluz szyjki macicy w tym okresie staje się dość gęsty, kremowy, aż w końcu jest przejrzysty i bardzo rozciągliwy. Odczyn pH w pochwie zmienia się na zasadowy.
Czym się różni faza płodności od fazy niepłodności?
Podczas dni płodnych większość kobiet ma zdecydowanie lepsze samopoczucie, poprawia się stan skóry, można zaobserwować także przypływ energii, brak problemów z szybkim skoncentrowaniem się i dużo większy popęd płciowy.
Podczas dni płodnych może jednak pojawiać się u niektórych kobiet pewien dyskomfort, związany z bólami w podbrzuszu, które świadczą o zachodzącej owulacji.
Faza ciałka żółtego
Gdy owulacja dobiegnie już końca rozpoczyna się tak zwana faza ciałka żółtego, która charakteryzuje się niezmienną i stałą długością u każdej z kobiet ( 10 – 16 dni ). Pęcherzyk jajnikowy pęka i zamienia się we wspominane ciałko żółte. W tym okresie wzrasta poziom progesteronu. Poza tym twardnieje, a zarazem obniża się szyjka macicy i gęstnieje śluz, który zamyka w przeciągu trzech dni szyjkę bardzo gęstym czopem. W tym czasie wniknięcie plemników jest w ogóle niemożliwe. Następnie pojawia się tak zwana faza niepłodności fizjologicznej. Temperatura ciała jest nieco wyższa i utrzymuje się na tym poziomie praktycznie do samej miesiączki. Jeżeli komórka jajowa została zapłodniona wyższa temperatura będzie się utrzymywała przez pierwsze 3 msc ciąży.
Jak rozpoznać dni płodne?
Wiedza na temat własnego cyklu miesiączkowego to podstawa do obliczenia dni płodnych. Podczas całego cyklu zachodzą pewne zmiany, które warto obserwować celem wyciągniecia właściwych wniosków.
- mierzenie temperatury ciała
Oczywiście niezbędny w tym wypadku będzie termometr. Najlepiej zakupić tak zwany termometr owulacyjny, który jest bardzo dokładny. Mierzenie temperatury należy rozpocząć od pierwszego dnia cyklu. Pomiar powinien być dokonywany codziennie o tej samej porze. Poziom temperatury można mierzyć w ustach ( taki pomiar nie jest on zbyt dokładny ), w pochwie ( metoda dokładna, ale niewskazana przy grzybicy pochwy ), w odbycie ( najbardziej dokładna metoda, ale niezbyt wygodna ) - obserwowanie własnego śluzu
Jeżeli posiadamy wiedzę na temat zmieniającego się w ciągu cyklu śluzu, możemy prowadzić jego obserwację na papierze toaletowym, lub na bieliźnie. Ważny jest nie tylko kolor, ale także jego konsystencja. Bezpośrednio po zakończeniu miesiączki śluz powinien być suchy i niezbyt obfity, następnie w fazie przed owulacją bardzo gęsty i koloru kremowego, następnie dużo bardziej wodnisty, a przed samą owulacją ciągnący i przejrzysty. Podczas dni płodnych jest go znacznie więcej, a przed miesiączką zanika całkowicie. - położenie szyjki macicy
Obserwowanie zmian, które zachodzą w obrębie szyjki macicy nie jest takie łatwe i wymaga dużej wprawy. Aby móc wyczuć, gdzie położona jest szyjka macicy musimy włożyć do pochwy bardzo głęboko dwa palce, aż do momentu gdy napotkamy opór. Z czasem nauczymy się rozpoznawać, czy nasza szyjka jest miękka, czy raczej twarda, wilgotna, czy sucha, zamknięta, czy otwarta, czy też w końcu czy jest położona wysoko, czy nisko. Obserwowanie szyjki macicy należy prowadzić zawsze o tej samej porze w wygodnej dla nas pozycji. Możemy przykucnąć, lub oprzeć jedną nogę na czymś wysokim. Pamiętajmy o dokładnym umyciu rąk przed badaniem.
Zobacz również kalkulator dni płodnych.
Tego przypływu energii i ładnej cery nie zauważyłam, wręcz przeciwnie. Uderzenia gorąca też są zajebiste. No ale jak mówi autorka, nie każda kobieta jest taka sama.
Mając krótkie cykle, mniej niż 24 dni niestety owulacja występuje praktycznie niecały tydzień po ostatnim dniu okresu, znam to z doświadczenia, do tego rozdrażnienie, ból piersi, ból w podbrzuszu z lewej bądź prawej strony (dzięki któremu doskonale wiem którym jajowodem podąża jajeczko), drętwienie nogi, wysyp trądziku gdzie popadnie, puchnięcie. Więc te bajki o rozpromienionej, pięknej cerze bez skazy i dobrym humorze można schować między bajki.
jak to jest z tymi dniami płodnymi ? przed owulacją są 2 dni płodne to rozumiem , bo w owulacje dochodzi do zapłodnienia a potem ? jak wyznacza w internecie kalendarz dni płodnych to dni płodnych jest 9 , a tak normalnie po owulacji są 3 płodne , wiem ze owulacja może sie przesuwac ale jak po owulacji moze dojsc do zaplodnienia ? skoro ona trwa 1 dzien ?
Chyba jestem w ciąży… Czekam na gratulacje 😉
To gratuluję 🙂 Chłopiec, czy dziewczynka?