Zdrowe nawyki zasypiania u niemowlaka, roczniaka, przedszkolaka i starszego dziecka
O tym, jak ciężko czasami nauczyć dziecko kłaść się spać wieczorem, wie chyba każda mama. Wiele dzieci ma spore problemy z zasypianiem, które już mogą być zauważalne nawet w wieku niemowlęcym. Ciągły płacz czy nocne wędrówki do pokoju rodziców, sprawiają, że nie tylko dziecko będzie niewyspane i marudne, ale my także! Z pewnością nie można zaliczyć do udanych dnia poprzedzonego nakłanianiem dziecka do spania. W jaki sposób temu zaradzić i nauczyć naszą pociechę zdrowo i smacznie zasypiać? A co najważniejsze, jak dokonać tego na różnych etapach jego rozwoju? Sprawdźcie koniecznie!
Zasypianie niemowlaka – kontakt z mamą
Będąc młodą mamą, często spotykamy się ze stwierdzeniem, że niemowlę potrzebuje kontaktu z rodzicami, dlatego bez obaw może zasypiać z nimi w jednym łóżku. I tak, i nie. Prawdą jest, że takiego maluszka należy otoczyć szczególną opieką, mimo to, warto w pewnym momencie zacząć uczyć niemowlaka zasypiać samodzielnie. Co jednak zrobić, kiedy sen nie przychodzi, a dziecko płacze? Przede wszystkim, mając do czynienia z tak maleńkim dzieckiem, musimy pilnować stałych pór kładzenia go spać. Niemowlę ma określone pory, w których musi zostać wykąpane, nakarmione i położone. Każde przesunięcie pory snu, nawet o pół godziny, może skutkować płaczem i ciężkim snem. Warto także przed położeniem do snu, zacząć się wyciszać z dzieckiem w pokoju, aby nie docierały do niego żadne bodźce z zewnątrz, z pewnością ukojenie przyniesie mu także kontakt z mamą.. Możemy maluszka głaskać delikatnie po policzku, załagodzi to stresy związane z przeżywaniem dnia. W przypadku tak małego dziecka bardzo ważne są także drzemki w ciągu dnia. Należy o nich nie zapominać i stwarzać dziecku równie dobre warunki, jak podczas nocnego spania.
Zasypianie rocznego dziecka – postaw na rutynę!
Przy nauczaniu rocznego dziecka, zdrowego i regenerującego snu, nadal bardzo ważna jest rutyna. Istotne jest, aby dziecko było kąpane o określonych porach i kładło się spać. W tym wieku, warto odpuścić całkowicie spanie z rodzicami, gdyż im później będziemy oduczać tego malucha, tym bardziej będzie to przeżywał. Pamiętajmy o ciepłym mleku na dobry sen oraz o tym, aby maluch mógł odczuwać naszą obecność obok, jest to niezwykle ważne dla dobrego i niestresującego zasypiania!
Zasypianie przedszkolaka – wydłuż czas chodzenia spać
Z przedszkolakami możemy już rozmawiać! Wyjaśnijmy dziecku, dlaczego musi chodzić spać o określonych porach i przedstawmy korzyści, np. że w ciągu dnia będzie miał więcej sił na zabawę. Kładźmy dziecko spać o określonych porach. Problem z zasypianiem może być związany z faktem, że dziecko nie potrzebuje już aż tyle snu, możemy zatem wydłużyć mu bez obaw czas przed pójściem spać, np. o pół godziny, a w dzień położyć spać na 30 – 40 minut. Warto także obserwować malucha, jeśli widzimy, że chce mu się szybciej spać, gdyż miał, np. aktywny dzień, koniecznie go połóżmy! Jeśli będziemy zwlekać, być może przegapimy moment tego, gdy najbardziej go morzył sen i w efekcie, nie będzie mógł zasnąć później. Przedszkolakowi warto także czytać przed snem jego ulubione bajki lub opowiadać samemu, dzięki temu z pewnością lepiej zaśnie w nocy.
Zasypianie starszego dziecka – Przypomnij o kładzeniu się do łóżka
Jeśli nasza pociecha chodzi do szkoły, z reguły zasypia już nieco później niż jego młodsze rodzeństwo. Spowodowane jest to zwiększoną liczbą obowiązków i chęcią posiadania czasu dla siebie. Pamiętajmy jednak, że zdrowy sen dla takiego dziecka, to taki, który posiada około 8 godzin, dlatego nie kładźmy naszej pociechy później niż po 21. Dla starszego dziecka również istotna jest rutyna, jednak z reguły ono samo wykonuje już większość czynności. Nie zapominamy o tym, aby przygotowywać, np. kolację o stałej porze i 20 minut przed położeniem, przypominać dziecku, że trzeba iść spać za chwilę. Warto, aby nasza pociecha pół godziny przed snem odłożyła już gry oraz wyłączyła komputer. Jeśli sen przychodzi jej z trudem, możemy z powodzeniem czytać dziecku książki lub powoli zachęcać do samodzielnego zagłębiania się w lekturę.
Zdrowy sen jest ważnym aspektem w życiu dziecka, ponieważ niweluje stres oraz pozwala na regenerację. Bardzo ważnymi elementami takiego snu, na każdym etapie, są: rutyna oraz konsekwencja. Należy pilnować określonych pór kładzenia się dziecka spać, a także zapewniać o swojej obecności. Dobrym sposobem jest czytanie dziecku bajek, śpiewanie kołysanek, a także stworzenie sytuacji wyciszenia się tuż przed pójściem spać.