Usuwanie przebarwień skóry? Medycyna estetyczna zna na to sposób!

Inf. prasowa

Za przebarwienia skóry najlepiej wziąć się od razu. Czekanie sprawia tylko, że problem narasta i z biegiem czasu coraz trudniej go rozwiązać. A dziś na przebarwienia skóry na twarzy czy dłoniach jest wiele skutecznych sposobów. To metody z pogranicza dermatologii i medycyny estetycznej. Poznaliśmy je dzięki uprzejmości Kliniki Melitus z Warszawy (https://klinikamelitus.pl/).

Punktem wyjścia dla usuwania przebarwień skóry jest konsultacja dermatologiczna

Jeśli dobrze się przyjrzeć, sposobów na usuwanie przebarwień skóry jest mnóstwo. Z pewnością wszystkie z nich są skuteczne, ale tylko w wybranych przypadkach. Przebarwienia to bardzo rozległa grupa zmian pigmentacyjnych, które różnią się nie tylko barwą i rozmiarem, ale co ważniejsze głębokością oraz etiologią (przyczyną). A przyczyn niejednorodnego koloru skóry jest wiele. Słońce, choć uznawane za głównego sprawcę, to de facto wyłącznie wspólny mianownik. W miejsce licznika można wstawić zaburzenia hormonalne, trądzik, substancje fotouczulające (są składnikiem leków i kosmetyków), nawet proces starzenia się. Rzadko zdarza się tak, aby przebarwienia skóry miały tylko jedno źródło. Najczęsciej zmiany barwnikowe mają charakter wieloczynnikowy, co zresztą warunkuje ich sposób leczenia. 

Punktem wyjścia dla usuwania przebarwień powinna być konsultacja dermatologiczna. Podczas takiej wizyty lekarz określa charakter zmian oraz cechy indywidualne pacjenta i dopiero na tej podstawie dobiera właściwą kurację. Nigdy odwrotnie! 

Schemat leczenia nigdy nie jest taki sam, choć z pewnością wspólne w wielu przypadkach jest to, że wykorzystuje się różne metody – przeważnie farmakoterapię, peelingi chemiczne oraz laseroterapię. Bardzo ważna jest także późniejsza fotoprotekcja. Jak podkreśla dr n. med. Maria Noszczyk, dermatolog z Kliniki Melitus, po zabiegu usuwania przebarwień skóry należy naprawdę uważać na słońce i sumiennie stosować filtry ochronne na co dzień, także jesienią i zimą. Bez tego leczenie nie ma sensu. 

Dobrym sposobem na usuwanie przebarwień są peelingi chemiczne

Peelingi chemiczne bardzo często włącza się do kuracji usuwania przebarwień skóry. Chemiczne złuszczanie skóry przy pomocy kwasów i innych substancji aktywnych można wdrożyć jako leczenie podstawowe (głównie przy przebarwieniach powierzchownych, jak te potrądzikowe) lub wspomagające, uzupełniające (przede wszystkim przy tak trudnych zmianach jak melasma – “maska ciążowa”). Jednak wszystko zależy od punktu wyjścia, czyli dermatologicznej oceny skóry. 

Tym, co dermatolog, ale i lekarz medycyny estetycznej, może zaproponować pacjentowi są peelingi o różnej intensywności działania. Dzieli się je na powierzchniowe, średniogłębokie i głębokie. Dwa ostatnie muszą być wykonywane pod okiem lekarza. 

PEELINGI POWIERZCHNIOWE, kosmetyczne, najczęściej wykonuje się przy użyciu kwasów:

  • glikolowego (w stężeniu 20-70%), 
  • salicylowego (10-30%), 
  • migdałowego (20-50%), 
  • pirogronowego (40-50%),
  • trójchlorooctowego (15-30%)
  • płynu Jessnera (mieszanka 14% kwasu mlekowego, 14% kwasu salicylowego i 14% rezorcynolu).

W Klinice Melitus do usuwania przebarwień stosuje się peelingi powierzchowne:

  • Peelingi chemiczne z kwasem migdałowym – peeling bardzo delikatny. Powoduje powierzchowne złuszczanie, a przy tym nie działa na skórę drażniąco. Kwas migdałowy wywołuje efekt metaboliczny, dzięki czemu proces złuszczania zostaje przyspieszony.

EFEKT – seboregulacja, redukcja przebarwień skóry po opalaniu i o podłożu zapalnym (po trądziku).

  • Salipeel – peeling z kwasem salicylowym pozwala usunąć zrogowaciały naskórek i inne zanieczyszczenia z powierzchni skóry. Jest nieco bardziej drażniący niż peeling z kwasem migdałowym, ale nie wywołuje intensywnego łuszczenia. 

EFEKT – regulacja łojotoku, oczyszczenie porów, redukcja zaskórników, rozjaśnienie blizn i przebarwień, w tym także melasmy, działanie odmładzające, przygotowanie do innych zabiegów.

PEELINGI ŚREDNIOGŁĘBOKIE i GŁĘBOKIE, lekarskie, wykorzystują te same kwasy (oraz ich mieszanki), co peelingi powierzchniowe, z tą zasadniczą różnicą, że ich stężenie jest znacznie wyższe. Tu mechanizm działania nie ogranicza się do pobudzenia metabolizmu komórkowego, zwieńczonego procesem złuszczania, ale wywołuje intensywną regenerację głębokich warstw skóry. Peelingi takie jak TCA, Cosmelan, Dermamelan – wyjaśnia dr Maria Noszczyk – wyzwalają efekt metaboliczny, ale i keratolityczny – prowadzą kolejno do uszkodzenia, obumarcia i złuszczenia komórek skóry. Taka intensywna regeneracja wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Po zabiegu pojawia się zaczerwienienie i obfite łuszczenie naskórka, jednak to zmiany pożądane, świadczące o tym, że skóra reaguje na leczenie. Dla osób borykających się z problemem mocnych przebarwień skóry jest to bardzo dobre rozwiązanie, bo efekty są bardzo zadowalające. 

W Klinice Melitus wśród peelingów lekarskich znajdują się:

  • Yellow Peel – peeling progresywny. Nakłada się go etapowo, a efekt uzależniony jest od ilości nałożonych warstw. W skład peelingu Yellow Peel wchodzą kwasy: retinolowy, fitowy, kojowy i azelainowy. To prosty zabieg o mało inwazyjnym działaniu, który przynosi rezultaty prawie tak dobre, jak peelingi silniej ingerujące w skórę.

EFEKT – wyraźne ujędrnienie i napięcie skóry, redukcja płytkich zmarszczek i zmian trądzikowych, przeciwdziałanie skutkom fotostarzenia, rozjaśnienie przebarwień pozapalnych i melasmy (to powierzchownie).

  • TCA  – peeling chemiczny z kwasem trójchlorooctowym 35-50%, indukuje intensywne złuszczanie. Prowadzi do zmian na poziomie warstwy brodawkowatej skóry właściwej. Pobudza do pracy fibroblasty, produkujące nowy kolagen. 

EFEKT – redukcja przebarwień różnego pochodzenia, rozjaśnienie blizn, spłycenie zmarszczek.

  • Cosmelan i Dermamelan – terapie depigmentacyjne. To preparaty, w skład których wchodzą różnego rodzaju związki chemiczne (m.in kwasy fitowy, kojowy, pochodne retinolu, witamina C). Charakteryzuje je silne działanie i silne efekty terapeutyczne.

EFEKT: usunięcie przebarwień na twarzy (melasma), plam posłonecznych, skutków fotostarzenia się skóry. Polecany w łagodzeniu problemów cery łojotokowej i trądzikowej.

Wysoce skuteczne w usuwaniu przebarwień są też laseroterapie

Obok peelingów chemicznych w usuwaniu przebarwień skóry za terapie wysoce efektywne uznaje się laseroterapie. Zdobyły uznanie, ponieważ przynoszą bardzo dobre rezultaty przy minimalnej ingerencji. Są po prostu skuteczne, bezpieczne i komfortowe – tłumaczy dr Noszczyk. Wiązka światła generowana przez laser ma unikalne właściwości pozwalające oddziaływać na głębokie warstwy skóry, komórki i tkanki, bez naruszania jej powierzchni. Dzięki temu po laserowym usuwaniu przebarwień można wrócić do codziennych aktywności.

Urządzeń laserowych jest dziś bardzo wiele. To wynik zaawansowanej technologii. Odpowiedni laser i jego moc powinien ustalić lekarz, dokładnie tak samo, jak w przypadku peelingów chemicznych. To ważne, bo stanowi o bezpieczeństwie i powodzeniu zabiegu. Warto więc na laseroterapię udać się do specjalisty.

Do laserowego usuwania przebarwień w Klinice Melitus stosuje się:

  • Zabieg fotoodmładzania – bazuje na wiązce światła pulsacyjnego, generowanej przez urządzenie IPL. Mechanizm działania oparty jest na zjawisku absorpcji światła. Przebarwienia zostają usunięte, ponieważ laser oddziałuje na uszkodzone melanocyty, które pod wpływem ciepła ulegają uszkodzeniu i zostają całkowicie wyeliminowane. 

EFEKT – ujednolicenie koloru skóry, usunięcie przebarwień, redukcja zmarszczek, poprawa wiotkości.

  • Fraxel – również usuwa przebarwienia za pomocą absorpcji światła, jednak mechanizm działania polega na bardzo precyzyjnym “dziurkowaniu” miejsc zabiegowych. W miejscu mikrouszkodzeń dochodzi do przegrzania tkanek, a w rezultacie do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych skóry.

EFEKT – usunięcie różnego rodzaju przebarwień, odmłodzenie skóry, poprawa owalu twarzy.

  • Laser Lumecca Inmode – nowoczesna technologia wykorzystująca światło pulsacyjne. To jeden z najsilniejszych urządzeń IPL, generujące światło o największej mocy. 

EFEKT – usuwanie przebarwień skóry i rumienia naczyniowego, rozjaśnienie piegów, plam starczych i zmian potrądzikowych.

Usuwanie przebarwień skóry w klinice medycyny estetycznej może przynieść bardzo satysfakcjonujące efekty i sprawić, że problem hiperpigmentacji przestanie być problemem. Peelingi chemiczne i laseroterapia to metody wysoce efektywne, więc z pewnością warto z nich skorzystać. Jednak aby do tego doszło, trzeba obrać właściwą drogę i do walki z mankamentami skóry podejść profesjonalnie. Najlepiej to zrobić, umawiając się na wizytę do dermatologa – tylko oddając się w ręce specjalisty można mieć pewność, że terapia będzie dobrana właściwie, a leczenie przebiegnie pomyślnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top