Uderzenia gorąca – przyczyny
Uderzenia gorąca to problem bardzo popularny. Często dopada nas w najmniej spodziewanym momencie i zazwyczaj powoduje niepokój. Co zatem zwiastuje nagłe uderzenie gorąca, jest się czego bać? Czy to wystarczający powód, aby udać się na wizytę do specjalisty? Uderzenia gorąca nie zawsze są oznaką choroby, jednak nie należy ich bagatelizować. Jeśli ten problem dotyczy również Ciebie – zapraszam do lektury.
Uderzenia gorąca – przyczyny:
- KLIMAKTERIUM ( MENOPAUZA, PRZEKWITANIE ) – to okres przejściowy, mający miejsce między dojrzałością a starością. Występuje najczęściej między 45 a 55 rokiem życia. W czasie przekwitania,w organizmie każdej kobiety dochodzi do nagłego spadku poziomu hormonów – estrogenów, co powoduje szereg dolegliwości. Do głównych objawów menopauzy możemy zaliczyć: nagłe uderzenia gorąca oraz nadmierną potliwość, nudności, bóle i zawroty głowy, wahania nastrojów, problemy ze snem, suchość pochwy. Jeśli dolegliwości są bardzo nasilone i utrudniają nam normalne funkcjonowanie należy udać się do lekarza ginekologa. Po dokładnym wywiadzie i badaniu lekarz dobierze odpowiednie leczenie, które na pewno pomoże złagodzić dolegliwości lub nawet spowoduje ich ustąpienie.
- STRES – osoby, które są bardziej wrażliwe i pracują w warunkach stresowych mogą doświadczyć wybuchów gorąca. Nagły stres powoduje uderzenie gorąca, któremu często towarzyszy drżenie rąk oraz potliwość. W momencie, gdy na co dzień zmagamy się z wieloma sytuacjami stresowymi powinniśmy pamiętać o aktywności fizycznej. Pomocna będzie joga oraz ćwiczenia oddechowe.
- NERWICA – bóle głowy, serca, nudności, przejściowe problemy ze wzrokiem, problemy z koncentracją, przygnębienie i lęki. To charakterystyczne symptomy nerwicy, której głównym objawem są silne uderzenia gorąca – jest nam bardzo ciepło w twarz, czerwienimy się. W żadnym wypadku nie powinniśmy bagatelizować nerwicy, jeśli zauważymy takie objawy powinniśmy udać się jak najszybciej do lekarza psychiatry. Im szybciej tym lepiej, doradzi nam odpowiednie leczenie, które pozwoli nam na normalne życie bez strachu.
- ZBYT WYSOKA TEMPERATURA W POMIESZCZENIU – jeśli mamy problemy ze snem, a do tego odczuwamy uderzenia gorąca warto najpierw sprawdzić temperaturę w naszym otoczeniu, gdyż nie zawsze to objaw choroby. Prawidłowa temperatura dla zdrowego snu powinna mieścić się w granicy 18-19 stopni Celsjusza. Warto pamiętać o regularnym wietrzeniu sypialni, a wtedy sen w idealnych warunkach zapewni nam prawidłowy odpoczynek i regenerację.
- CIĄŻA – w organizmie kobiety ciężarnej zachodzi wiele zmian hormonalnych, które mogą rozregulować organizm. Przyszłe mamy mogą doświadczać uderzeń gorąca nawet do momentu rozwiązania, a nawet krótki czas po porodzie. Na pewno jest to symptom dość uciążliwy, jednak niestety trzeba się do niego przyzwyczaić.
- LEKI – jak wiadomo większość leków może powodować działania uboczne. Leki hormonalne, leki na stawy oraz na depresję mogą wywoływać nagłe uderzenia gorąca, które ustępują zazwyczaj po zakończeniu kuracji i odstawieniu leków.
- NADCZYNNOŚĆ TARCZYCY – uderzenia gorąca nie ustają, czujesz je w całym ciele? Jeśli dodatkowo wypadają Ci włosy, chudniesz, czujesz niepokój, nerwowość i przyspieszone bicie serca – czas na wizytę u endokrynologa. Najprawdopodobniej chorujesz na tarczycę. Specjalista po dokładnych badaniach dobierze odpowiednie leki, które spowodują zmniejszenie objawów i uderzenia gorąca powinny ustąpić.
- DIETA – w Twojej kuchni papryczka chilli zagościła na stałe, wolisz pikantne potrawy? Ostre przyprawy powodują rozszerzanie się naczyń krwionośnych i stymulację zakończeń nerwowych. Tak samo jak pikantne jedzenie,również alkohol powoduje uderzenia gorąca. W takim przypadku to całkowicie naturalne i nie ma czym się przejmować.
Jak można zauważyć uderzenia gorąca to objaw, który ma różne podłoże. Jeśli występuje dosyć często należy skonsultować je z lekarzem. Pamiętajmy, że zdrowa dobrze zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna pomogą zachować ogólną harmonię w naszym organizmie.