Tanie sposoby na pozbycie się łupieżu

Mało kto wie, że łupież powstaje nie tylko w wyniku przesuszenia skóry głowy. Czasami jest spowodowany działaniem grzybów (drożdżaków) zwanych Malassezia furfur, które naturalnie występują na naszym ciele. Dlatego warto pamiętać, że to nie tylko brzydki efekt wizualny, a nieleczony może się coraz bardziej nasilać. Na szczęście jest to przypadłość, którą w większości przypadków jesteśmy w stanie zwalczyć sami w zaciszu domowym, bez wydawania pieniędzy na drogie leki.

Nawilżaj skórę głowy

Jak już wspomniałam łupież może być przyczyną przesuszenia skóry głowy. Jest to najczęstsza przyczyna i można sobie z nią w łatwy sposób poradzić.

2-3 łyżki oleju z oliwek należy wetrzeć w skórę głowy, masując opuszkami palców przez około 5 minut. Tak natłuszczoną głowę trzeba pozostawić na kolejne 15 minut. Następnie wyczesz włosy delikatnie szczotką i dokładnie wymyj głowę naturalnym, ziołowym szamponem. Włosy najlepiej pozostawić aż same wyschną, gdyż ciepłe powietrze suszarki wysusza. Zabieg pomoże jeśli będzie regularny więc stosuj go 2 razy w tygodniu.

Tymianek na grzyby

Aby pozbyć się grzybów wywołujących łupież warto skorzystać z grzybobójczych właściwości tymianku, który stosowały już nasze babcie.

Dużą łyżkę tymianku wsypujemy do garnuszka i zalewamy szklanką wrzątku. Odstawiamy na 15 minut pod przykryciem aż się zaparzy. Następnie odcedzamy. Przestudzony napar wmasowujemy w skórę głowy po każdym myciu włosów. Substancja ta jest w pełni naturalna więc nie musimy spłukiwać jej wodą, dzięki czemu efekty będą widoczne jeszcze szybciej.

Ocet jabłkowy nie tylko do gotowania

Składnik ten działa nie tylko skutecznie na łupież ale też regeneruje włosy i nadaje im piękny połysk.

Do szklanki wody dolej dwie łyżki octu jabłkowego i wymieszaj. Ważne, żeby woda była ciepła, ale nie gorąca. Tak przygotowaną płukanką należy polewać skórę głowy po każdym myciu. Nie trzeba obawiać się o nieprzyjemny zapach. Ocet jabłkowy jest bardzo delikatny i prawie go nie czuć.

Ocet jabłkowy można wykorzystać również do stworzenia peelingu do skóry głowy, wystarczy wymieszać go z sodą oczyszczoną w proporcji; dwie łyżki octu na jedną łyżkę sody. Papkę, którą otrzymamy, należy nanieść na głowę i delikatnie wmasowywać przez około 5 minut. Następnie dokładnie spłukać letnią wodą. Taki piling nie może być stosowany zbyt często, dlatego rób go w odstępach tygodnia. Warto pamiętać, że sposób ten sprawdzi się tylko na łupież zwany tłustym czyli takim przy którym występuje również nadmierne przetłuszczanie się włosów.

Nie daj mu wrócić!

 Kiedy już uda nam się pozbyć łupieżu z naszej głowy, powinniśmy postarać się aby nigdy nie wrócił, dlatego tak ważne jest zapobieganie.
Notoryczne zmęczenie i zła dieta oparta na ciężkostrawnych potrawach mogą ponownie wywołać objawy, dlatego warto czasami położyć się wcześniej spać i dbać o to co jemy. Należy również zwrócić uwagę na to by nie obciążać zbytnio skóry głowy. W tym celu zrezygnuj z dużej ilości pianek i lakierów, do mycia używaj tylko naturalnych szamponów i nigdy nie spłukuj ich gorącą wodą. Pozwól włosom wyschnąć same, a jeśli już musisz używać suszarki to tylko z chłodnym podmuchem w odległości około 20 cm od głowy. Zimą natomiast pamiętaj o częstym praniu czapki, tak by grzyby nie miały możliwości rozwoju.

Jeden komentarz

  • Po co szukać jakiś wymyślnych sposobów jak po prostu wystarczy pójść do apteki i kupić niedrogi szampon, który na pewno pomoże pokonać łupież.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top