Jak szybko schudnąć z brzucha?

Motywacją wielu osób do rozpoczęcia odchudzania jest nadmiar tłuszczu na brzuchu. Jak poradzić sobie z tym problemem i czy istnieją skuteczne sposoby na zrzucenie kilogramów z tej części ciała?

Jak stracić na wadze?

Po pierwsze należy pamiętać, że podstawą każdego odchudzania jest deficyt kaloryczny. Jest to przyjmowanie w ciągu dnia mniejszej ilości kalorii od zapotrzebowania. Odbywa się to poprzez ułożenie odpowiednio zbilansowanej diety oraz ćwiczenia fizyczne, które zwiększają zapotrzebowanie kaloryczne organizmu. Utrzymywany przez dłuższy czas ujemny bilans energetyczny powoduje stopniowe zmniejszanie się masy ciała. Będzie ona spadała tym szybciej, im większy niedobór kalorii. W przypadku umiarkowanej otyłości, może się okazać, że nie musimy układać wymyślnych diet. Jeżeli często jemy w fast foodach lub sięgamy po niezdrowe przekąski, samo ich wyeliminowanie sprawi dużą różnicę. Należy pamiętać, że średnia paczka czipsów lub batonik to kilkaset kalorii. Ponadto ważne jest, aby nie przesadzać i odchudzać się stopniowo, zbyt szybka utrata masy ciała nie jest zdrowa. Głodzenie się może powodować osłabienie organizmu, niedobory witamin i minerałów oraz brak energii. Dodatkowo złe samopoczucie utrudnia nam wytrzymanie w naszym postanowieniu, lepiej tracić kilogramy wolniej, ale zdrowiej.

Oporny tłuszcz na brzuchu

Utrzymywanie deficytu kalorycznego powoduje utratę tkanki tłuszczowej, ale to nasz organizm decyduje z jakich miejsc będzie ją najpierw tracił. Często zdarza się, że ostatni jest właśnie brzuch. Zależy to głównie od naszych uwarunkowań genetycznych, niektórzy ludzie mają rodzinne skłonności do pewnych rodzajów otyłości. Innym czynnikiem mogą być również hormony wydzielane w naszym ciele. Dodatkowym argumentem dla naszego organizmu, aby nie pozbywać się tłuszczu z brzucha jest to, że stanowi on osłonę dla organów wewnętrznych.  Nie pokonamy naszej genetyki, dlatego nie jest możliwe wybranie, z której części ciała schudniemy najpierw. Jeżeli po zastosowaniu standardowej terapii odchudzającej, będącej połączeniem zbilansowanej diety i ćwiczeń, nie możemy poradzić sobie z tłuszczem na brzuchu, najprostszym rozwiązaniem będzie zwiększenie deficytu kalorycznego. Najlepiej zrobić to poprzez zwiększenie intensywności ćwiczeń, a nie głodzenie się. Utrzymywanie ujemnego bilansu energetycznego, prędzej czy później powinno dać oczekiwane efekty. Dobrym pomysłem będzie urozmaicenie naszej aktywności fizycznej, poprzez dodanie treningu siłowego. Jest on bardzo wyczerpujący, dlatego pozwoli nam spalić dużo kalorii, a dodatkowo rozwój mięśni jest konieczny do wymodelowania pięknej sylwetki, także u kobiet.

Równowaga hormonalna

Jednym z hormonów, które są powiązane z otyłością brzuszną jest kortyzol, hormon stresu. Jak łatwo się domyślić jego ilość jest zwiększana w sytuacjach stresowych. W dzisiejszych czasach, kiedy na wszystko brakuje nam czasu i ciągle się śpieszymy, nie jest trudno mieć jego podwyższony poziom. Aby w naturalny sposób obniżyć kortyzol w naszym organizmie, powinniśmy prowadzić harmonijny tryb życia. Wskazane jest dobrze się wysypiać, unikając przesiadywania do późna przed komputerem. Pomocna może być medytacja, która pomoże nam uspokoić biegające myśli. Z tego powodu powinno się unikać picia wieczorem kawy, która pobudza i utrudnia zasypianie. Warto również znaleźć czas na chwilę relaksu na łonie natury, na przykład na krótki spacer do pobliskiego parku lub lasu. Pomoże nam to odstresować się po ciężkim dniu i obniży poziom kortyzolu.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top