Spirala antykoncepcyjna – kiedy można ją stosować? Jak działa?

Jedną z najbardziej skutecznych i często wybieranych przez kobiety metod antykoncepcyjnych w zapobieganiu ciąży jest spirala antykoncepcyjna. Nowoczesny typ wkładki domacicznej uwalniającej hormony, łączy działanie typowej spirali i pigułki antykoncepcyjnej. 

Spirala antykoncepcyjna, jest zakładana i wyjmowania w czasie menstruacji przez lekarza ginekologa, a jej wysoka skuteczność sięga nawet 100%, gdyż średnie ryzyko niepowodzeń wynosi 0,6 – 0,8 ciąż na 100 kobiet w czasie 1. roku stosowania. Decydując się na tego rodzaju metodę antykoncepcji warto zainwestować w droższe wkładki wewnątrzmaciczne, ponieważ im lepsza spirala, tym większe bezpieczeństwo, że obędzie się bez jakichkolwiek powikłań i skutków ubocznych. Nowoczesne spirale antykoncepcyjne kształtem przypominają najczęściej literę T i mogą mieć różne rozmiary, co daje możliwość dobrania najbardziej odpowiedniej wkładki dla każdej kobiety. Wykonane są albo z samego plastiku, albo z różnymi dodatkami, które zwiększają ich skuteczność. Może to być srebro lub platyna, ale najczęściej jest to miedź, która poza właściwościami antykoncepcyjnymi ma również działanie przeciwbakteryjne. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje wkładek domacicznych. Pierwsza z nich to wkładki z substancją aktywną. Wkładki te działają średnio do 5 lat, a wskaźnik Pearla w przypadku wkładki miedzianej waha się w granicach 0,3 – 4.

Drugi rodzaj to wkładki domaciczne ze zbiorniczkiem z hormonami, które stopniowo uwalniane, zmieniają stan śluzu szyjki macicy, uniemożliwiając tym samym przenikanie plemników do wnętrza dróg rodnych kobiety. Spirale domaciczne z progesteronem działają około roku, a wskaźnik Pearla w przypadku spirali hormonalnej wynosi około 0,2. Antykoncepcyjne działanie spirali rozpoczyna się od chwili jej założenia i utrzymuje się od 3 do 5 lat. Zalecana jest kobietom dojrzałym, powyżej 30. roku życia. Mającym już potomstwo, które wymagają długotrwałej antykoncepcji oraz tym, w stałych związkach. Nie jest, to natomiast forma antykoncepcji, która chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Spirala antykoncepcyjna, jest idealnym rozwiązaniem również dla kobiet z przeciwwskazaniami do antykoncepcji hormonalnej na przykład wtedy, gdy występuje zakrzepica żylno-tętnicza, nadciśnienie tętnicze czy choroby wątroby. Bardzo ważną zaletą spirali antykoncepcyjnych jest to, że uniemożliwiają rozwój polipów oraz mięśniaków. Metodę uznaję się za bezpieczną dla kobiet po porodzie, a założenie wkładki może nastąpić już po około trzech miesiącach od porodu i co najważniejsze jej działanie nie przeszkadza kobietom w okresie laktacji.

Wkładka wewnątrzmaciczna jest dobrą alternatywą dla doustnej antykoncepcji hormonalnej. Zastosowanie spirali antykoncepcyjnej wymaga przeprowadzenia wcześniejszych niezbędnych badań, w tym m.in. cytologii, badania ginekologicznego, wywiadu, USG przezpochwowego i pomiaru ciśnienia tętniczego. Ważne jest, żeby pamiętać o usunięciu spirali antykoncepcyjnej po upływie terminu stosowania określonym przez producenta. Spirala antykoncepcyjna, to jedna z najdroższych metod antykoncepcji. Ceny spirali wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilkaset złotych.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top