Nie ignoruj tych objawów. Nowotwór trzustki to cichy zabójca?

Objawy raka trzustki mogą być różne, ponieważ zależne są od stadium rozwoju guza, jego lokalizacji oraz wielkości. We wczesnej fazie nowotwór może nie wykazywać żadnych objawów, co oznacza, że wykrycie może być możliwe dopiero gdy guz jest bardziej rozwinięty. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu trzustki jest u cukrzyków i u osób chorujących na przewlekłe zapalenie trzustki. Palacze i ludzie otyli również są bardziej narażeni na zachorowanie.

Pierwsze objawy
Gwałtowny spadek apetytu
Jest to jeden z pierwszych objawów nowotworu trzustki. Polega to na tym, że chorzy czują nasycony żołądek nawet po spożyciu małej ilości jedzenia. Niewykluczony jest także brak trawienia pokarmów o dużej zawartości tłuszczu, co rozpoznać można po mętnym i ciemnym stolcu.

Bóle grzbietu i brzucha
Ból grzbietu to także częsty symptom, który może być wynikiem zapalenia trzustki lub naciekaniem przez nowotwór splotu trzewnego i przestrzeni zaotrzewnowej. Zazwyczaj bóle są dość mocne i można je odczuć aż w środkowej części grzbietu. Zdarzają się też bóle pleców, nadbrzusza, a także w miejscu poniżej żeber z prawej strony.

Nudności i wymioty
Objawy te powodowane są przez naciekanie guza dwunastnicy lub wokół odźwiernika żołądka, który łączy żołądek i dwunastnicę. Nudności i wymioty nie zdarzają się często podczas początkowego stadium choroby. Jeżeli guz jest natomiast zaawansowany, może ujawnić się krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego, które jest następstwem zakrzepicy żył układu wrotnego, żylaków przełyku albo naciekaniem dwunastnicy. Zmienić się może również częstotliwość wypróżniania oraz konsystencja stolca.

Żółtaczka
Żółtaczka może być symptomem rozwijającej się choroby nowotworowej i daje o sobie znać, kiedy zmiany chorobowe dotyczą odcinka trzustki przewodu żółciowego wspólnego.

Nietolerancja glukozy
Kolejnym sygnałem świadczącym o możliwości rozwijania się raka trzustki może być zaburzenie tolerancji glukozy. Ponadto, razem z tym mogą pojawiać się objawy żołądkowo-jelitowe. Nietolerancja glukozy to także jedno z zaburzeń, które może towarzyszyć wcześniej wymienionej cukrzycy.

Wyczuwalny pęcherzyk żółciowy w badaniu palpacyjnym
Jeżeli pęcherzyk żółciowy wyczuwalny jest w badaniu palpacyjnym mimo braku zapalenia pęcherzyka lub dróg żółciowych, może to oznaczać niedrożność przewodu żółciowego wspólnego, efektem czego jest nowotwór trzustki. Nazywane jest to objawem Courvoisiera i pojawia się u 25% osób chorujących na raka trzustki.

Inne objawy
Mogą występować także inne symptomy, ale podkreślić trzeba, że te należą do rzadkości. Są to m.in.: zespół Trousseau, wodobrzusze, węzeł Virchowa lub guz w okolicy pępka.

Objawy raka trzonu i ogona trzustki
Nowotwory trzonu i ogona trzustki są zwykle później rozpoznawane niż guz głowy trzustki. U ponad połowy pacjentów objawia się to zazwyczaj zmniejszeniem masy ciała, opasającymi bólami brzucha i wyczuwalną masą w nadbrzuszu. W tym przypadku rzadko pojawia się żółtaczka, która jest charakterystyczna dla guza głowy trzustki. Występują także wymioty, ale dopiero na bardziej zaawansowanym etapie choroby. U części osób chorych stwierdza się też nietolerancję glukozy, cukrzycę lub wędrujące zapalenie żył powierzchniowych nóg.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top