Czy widzisz u siebie objawy niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy jest stanem charakteryzującym się nieprawidłowo niską produkcją hormonów. Istnieje wiele zaburzeń, które powodują niedoczynność tarczycy. Zaburzenia te mogą bezpośrednio lub pośrednio obejmować tarczycę. Ponieważ tarczyca ma wpływ na wzrost, rozwój i wiele procesów komórkowych, niedostateczna ilość hormonów wydzielanych przez ten gruczoł ma poważne konsekwencje dla organizmu.

Czym jest tarczyca i jakie wydziela hormony

Tarczyca znajduje się w dolnej części szyi. Składa się z dwóch płatów umiejscowionych po obu stronach tchawicy. Normalna tarczyca nie jest zwykle widoczna na zewnątrz ani nie może być odczuwalna, podczas nacisku na szyję. Tarczyca wykorzystuje jod, głównie dostępny w diecie bogatej w owoce morza i jodowaną sól do produkcji hormonów. Dwa najważniejsze hormony tarczycy to tyroksyna  i trijodotyronina. Po uwolnieniu z gruczołu tarczycy do krwi, zbyt duża ilość tyroksyny jest przekształcana w razie potrzeby w trijodotyroninę – aktywny hormon, który wpływa na metabolizm komórek.

Objawy niedoczynności tarczycy

Objawy niedoczynności tarczycy mogą być łagodne lub ciężkie, ale często są bardzo subtelne. Osoby z łagodną postacią tego stanu mogą nawet nie mieć żadnych objawów. Najpoważniejszą formą niedoczynności tarczycy jest obrzęk śluzowaty, który może doprowadzić do śpiączki, a nawet śmierci. Niedoczynność tarczycy wpływa na wszystkie narządy i funkcje organizmu, co prowadzi zarówno do objawów fizycznych, jak i emocjonalnych. Niektóre z najczęstszych objawów niedoczynności tarczycy u dorosłych to:

  • Zmęczenie i osłabienie
  • Nadmierny przyrost masy ciała i trudności związane z utratą wagi
  • Zaparcia
  • Depresja
  • Łamliwe oraz kruche włosy i paznokcie
  • Odczuwanie zimna w tym zimne dłonie i stopy
  • Senność
  • Zaburzenia pamięci
  • Spadek libido
  • Bóle mięśni.

W miarę nasilania się choroby może pojawić się obrzęk wokół oczu, spowolnienie akcji serca, spadek temperatury ciała i niewydolność serca. W najgłębszej postaci ciężka niedoczynność tarczycy może prowadzić do zagrażającej życiu śpiączki (śpiączki hipometaboliczna). Ten stan wymaga hospitalizacji i natychmiastowego leczenia hormonami tarczycy. Prawidłowo zdiagnozowaną niedoczynność tarczycy można łatwo i całkowicie leczyć za pomocą hormonów tarczycy. Z drugiej strony, nieleczona niedoczynność tarczycy może prowadzić do powiększenia serca (kardiomiopatii), pogorszenia wydolności serca i gromadzenia się płynu wokół płuc (wysięk opłucnowy) lub gromadzenia się płynu wokół serca (wysięk osierdziowy).

 Hashimoto częstą przyczyną niedoczynności tarczycy

Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest stan zwany zapaleniem tarczycy lub chorobą Hashimoto. W tym stanie tarczyca jest zwykle powiększony i ma zmniejszoną zdolność do produkcji hormonów. Jest to choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy organizmu niewłaściwie atakuje tkankę tarczycy. Ponieważ podstawy chorób autoimmunologicznych mogą mieć wspólne pochodzenie, nie jest niczym niezwykłym stwierdzenie, że pacjent z zapaleniem tarczycy jest ociążony jedną lub więcej innych chorób autoimmunologicznych, takich jak cukrzyca lub niedokrwistość złośliwa (niedobór witaminy B12). Hashimoto można zidentyfikować, wykrywając przeciwciała anty TPO we krwi lub wykonując skanowanie tarczycy.

4 komentarze

  • Czy jest możliwe, że wyleczona nadczynność z dzieciństwa przechodzi w niedoczynność?

  • Niedoczynność mam od urodzenia i zanim trafiłam na odpowiednio dopasowane ćwiczenia próbowałam wszystkiego. Na szczęście udało się schudnąć i nadal utrzymuję wagę pomimo, że cały czas przyjmuję leki.

  • Krystyna Sz. /

    wspaniala lektura /dziekuje

  • mam niedoczynność zdiagnozowaną od kilku lat, jednak bardziej irytuje mnie to, że problemy z tarczycą zwykle idą w parze z innymi przypadłościami, które są kosztowne do zdiagnozowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top