Laserowa korekcja wady wzroku – kto może z niej skorzystać?

Mówi się, że oczy są oknem na świat. Dzięki nim możemy obserwować dorastanie swoich pociech, podziwiać otaczającą nas przyrodę, a nawet unikać zbliżających się zagrożeń. Są tak piękne, że można się w nich zakochać. Co jednak, gdy wada wzroku sprawia, że nasze zwierciadła uniemożliwiają prawidłową ocenę sytuacji, zaburzając jej prawdziwy obraz, a nawet utrudniając codzienne funkcjonowanie? Zdrowe oczy to luksus, o którym marzy każdy. Co zrobić, by odzyskały swoją dawną świetność?

Laserowa korekcja wzroku, czym jest i jak przebiega?

Nawet najpiękniejsze oprawki i najlepiej dobrane szkła kontaktowe wiążą się z uczuciem dyskomfortu i regularnymi wydatkami. Odpowiedzią na tego typu problemy jest laserowa korekta wzroku. Przed zdecydowaniem się na zabieg, należy udać się na badania kwalifikacyjne, ustalające rzeczywistą wadę wzroku, szerokość źrenic czy oceniające kształt rogówki. Wszystkie te informacje umożliwiają jak najlepsze dobranie metody leczenia. Operacyjna poprawa widzenia polega na laserowym modelowaniu przedniej części rogówki, po wcześniejszym usunięciu z niej nabłonka. Zabieg wykonuje się przy kropelkowym znieczuleniu miejscowym.

Choć ingerencja w tak czuły organ przeraża niejedną osobę, rzeczywistość maluje się w jasnych barwach – zabieg jest bezbolesny, bardzo krótki, a jedyną myślą pacjenta podczas operacji jest skupianie wzroku na świecącym nad głową świetle. Z uwagi na niezwykłą czułość lasera, nawet przy nieznacznym ruchu gałki ocznej wiązka promienia pada dokładnie tam, gdzie powinna. W celu zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu pacjenta, u szczytu łóżka zabiegowego zwykle znajduje się specjalna podkładka ograniczające ewentualne ruchy głowy, a mruganiu zapobiegają nałożone na powieki rozwórki. Pobyt na sali zabiegowej trwa zaledwie kilkanaście minut, a efekty odczuwalne są tuż po wykonanej korekcie.

Jakie wady wzroku można wyeliminować laserowo?

Do laserowej poprawy wzroku kwalifikują się osoby pełnoletnie cierpiące a krótkowzroczność, dalekowzroczność  czy astygmatyzm. Przy krótkowzroczności, zabieg laserowej korekty widzenia sprawdza się nawet przy wadach do kilkunastu dioptrii (w zależności od stosowanego w danej klinice sprzętu). Z kolei nadwzroczność i astygmatyzm zwykle koryguje się w ten sposób, gdy wada nie przekracza +5 D. Niektóre lasery mogą usunąć też tzw. wady resztkowe, czyli pozostałości po innych operacjach, np. usuwania zaćmy.

Rekonwalescencja po laserowej operacji oczu

Choć znaczna poprawa widzenia następuje bezpośrednio po wykonaniu zabiegu, przez jakiś czas obraz może być zamglony. Często występują też zaburzenia ostrości widzenia i kontrastu, światłowstręt czy łzawienie oczu. Takie i inne tego typu objawy są naturalnym skutkiem przeprowadzonego zabiegu i ustępują bardzo szybko. Trzeba jednak pamiętać, że proces gojenia rogówki trwa do kilku miesięcy, dlatego w tym okresie mogą pojawiać się niewielkie zburzenia ostrości. W celu zwiększenia ochrony oczu, po zabiegu zwykle nakłada się na nie soczewki kontaktowe, pełniące funkcję opatrunku. Lekarz zaleca też użycie odpowiednich kropel do oczu, a nawet noszenie okularów przeciwsłonecznych.

Bezpośrednio po zabiegu należy zachować szczególną ostrożność i możliwie jak najlepiej zapobiegać kontaktu oka z substancjami takimi jak pyły, kosmetyki, sierść zwierzęca czy szampony. W okresie 3 miesięcy od wykonania zabiegu lepiej nie korzystać z pływalni i nie zażywać kąpieli w otwartych zbiornikach naturalnych. Zaleca się też ograniczyć w pierwszym miesiącu wysiłek fizyczny oraz w ciągu pierwszych kilku dni po zabiegu zmniejszyć czas poświęcony na pracę przy komputerze. Tarcie oczu czy zbyt silne zaciskanie powiek nie jest wskazane.

Sfinansuj swoje leczenie w 4 minuty z MediRaty!

Możliwe powikłania po laserowym leczeniu wzroku

Każdy zabieg i następująca po nim rekonwalescencja są uzależnione od indywidualnych predyspozycji pacjenta, korygowanej wady wzroku i dobranej metody leczenia. Do jednych z możliwych powikłań należy tzw. efekt halo, czyli rozszerzanie się źrenicy w ciemności poza operacyjnie korygowaną strefę. Skutkiem jest zaburzenie ostrości widzianego światła, np. świateł ulicznych.

Innymi powikłaniami może być zbytnia czułość na światło, przez co wydaje się być jaśniejsze niż jest w rzeczywistości, lub zamglenie widzianego obrazu. Inne skutki uboczne to wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego czy zespół suchego oka. Do poważniejszych powikłań należy przemieszczanie się płatka rogówki, stany zapalne oka, czy niepełna korekcja wady. Zwykle jednak takie objawy można dostrzec już dzień po zabiegu i podjąć odpowiednie działania.

Przeciętne koszty korekcji laserowej

Koszt operacji zależy od wybranej metody, wielkości usuwanej wady, a także od renomy, jaką cieszy się dana klinika. Korekta wady w jednym oku może kosztować jedynie 1000 zł. Górną granicą ceny są kwoty rzędu 5-6 tysięcy złotych za jedno oko. Na szczęście jest to jednorazowy wydatek, który znacznie poprawia komfort życia.

Dużym udogodnieniem jest akceptowany przez wiele klinik system ratalny (https://www.mediraty.pl/okulistyka/). Dzięki temu można cieszyć się doskonałym wzrokiem możliwie jak najszybciej!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top