Twój osobisty kalendarz ciąży – bo każda ciąża jest inna

Bycie w ciąży to dla większości kobiet fascynująca przygoda, która pozwala odkryć coś, o czym mogłyśmy nie mieć pojęcia: potężne pokłady cierpliwości, empatii, troski o nowe życie, z drugiej strony – strach, wątpliwości, codzienne poczucie niewiadomej. Kobieta, jak w żadnym innym okresie, jest szczególnie bliska biologicznej, bardzo naturalnej stronie swojego ciała, odkrywa ją na nowo, często jest zdumiona, jak wiele może się zmienić, jak sporo może znieść ona sama, by na świat przyszło dziecko.

Kalendarz ciąży – kiedy zaczyna się ciąża?

Przyszłe mamy, które obserwują swoje ciało, znają jego reakcje, zazwyczaj wiedzą, kiedy są płodne. Gdy dodatkowo mają regularne cykle, moment wyznaczenia owulacji jest znacznie prostszy. Oczywiście nie chodzi o kierowanie się tak zwaną metodą kalendarzykową, raczej o obserwowanie zmian, które następują w ciele – w obrębie wyglądu śluzu, temperatury ciała. Dużo o płodności może powiedzieć też samopoczucie kobiety, wygląd jej skóry, ciała, a nawet zasób energii.

Niestety wyznaczenia dnia owulacji i zapłodnienia nie jest proste, dlatego dla wygody za pierwszy dzień ciąży przyjmuje się pierwszy dzień ostatniej menstruacji. To najprostsza metoda, choć czasami również zawodna, bo niekiedy kobiety mylą miesiączkę z plamieniem implantacyjnym. Innymi słowy gdy menstruacja jest skąpa, sądzą one, że mają okres, a tymczasem, są one w ciąży. Tym samym wiek ciąży jest wtedy zaniżony. Na szczęście nowoczesne aparatury, w tym przede wszystkim USG, pozwala szczegółowo ocenić wiek ciąży.

Ciążę liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, czyli realnie przyszła mama dowiaduje się o tym, że będzie mamą w 5-8 tygodniu ciąży. Czasami o ciąży nie wie dłużej, choć są to już marginalne przypadki.

Kalendarz ciąży – co można z niego wyczytać?

Choć interesujące informacje w kalendarzu ciąży dotyczą 5 tygodnia i dalszych, to większość kalendarzy ciąży zaczyna się od 1 tygodnia ciąży, w którym opisuje się okres przygotowywania do ciąży już w trakcie miesiączki.

Następnie tygodnie pozwalają krok po kroku opisywać rozwój zarodka, płodu, określając, do jakich zmian dochodzi na poszczególnych okresach ciąży. W kalendarzu ciąży nie brakuje również informacji na temat rewolucji zachodzących bezpośrednio u przyszłych mam – opisuje się zarówno zmiany w ich wyglądzie, jak również w samopoczuciu. Są też rady, jak pomóc przyszłej mamie przetrwać trudne chwile.

Ciąża, mimo że jest piękna, jest również trudna. Przyszła mama musi mierzyć się z mdłościami, sennością, bolesnością kręgosłupa, skurczami różnego typu, kłopotami z wypróżnianiem, a nawet zmianami na skórze w postaci trądziku, rozstępami i wieloma innymi. Poza tym sytuacji nie ułatwiają wahania hormonalne i niestabilność emocjonalna.

Z tych wszystkich powodów wsparcie na etapie ciąży jest bardzo wskazane.

Kalendarz ciąży – oczekiwanie na poród

Kalendarz ciąży jest również po to, by przygotować się do porodu. Najważniejszym momentem 9 miesięcy jest bowiem chwila, kiedy możemy przywitać po drugiej stronie brzucha dziecko. Cały trud, wyrzeczenia, momenty wzruszeń, radości i lęku o to, czy wszystko będzie w porządku, przygotowuje na poród i wszystkie wyzwania związane z opieką nad dzieckiem.

To, że sam poród jest niespodzianką i nie wiadomo, czy nastąpi w 38 tygodniu ciąży, 40 czy 42 – też ma znaczenie. Uczy pokory i otwiera nas na niewiadomą, pozwala pokierować swoim losem przez małe, niewinne dziecko, które od tej pory będziemy brać pod uwagę jako pierwsze. To jego potrzeby staną się najważniejsze. Patrząc na całą ciążę pod tym kątem, nagle odkrywamy, że wiele zmian ma głębsze znaczenie niż pozornie się wydaje.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem sosrodzice.pl

Jeden komentarz

  • Są bardzo fajne aplikacje z kalendarzem ciąży, ustawiasz datę i co tydzień masz fajne przypomnienie. Nie pamiętam nazwy, ale na androida używałam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top