Jak radzić sobie z osobami, które karzą nas milczeniem?
Ciche dni ze swoim partnerem, rodziną, czy przyjaciółmi przeżył przynajmniej raz w życiu chyba każdy z nas. Dlaczego karzemy siebie milczeniem i jak sobie z tym radzić? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście.
Kilkugodzinne, a czasem nawet kilkudniowe milczenie bywa formą kary, która zostaje wymierzona w nas przez naszych bliskich. Celem niniejszego działania jest zazwyczaj przejęcie dominacji nad partnerem i doprowadzenie do jego złamania, co skutkuje często osiągnięciem pierwotnie założonych celów. Niemniej jednak, takie rozwiązanie nie dość, że na krótką metę dostarcza rozwiązań tylko jednej stronie konfliktu, to dodatkowo w długofalowej perspektywie wpływa destrukcyjnie na oboje partnerów. Jak więc powinniśmy sobie radzić w takiej sytuacji, jednocześnie zapewniając komfort sobie, jak i tej drugiej osobie?
Dlaczego czasem milczymy?
Chociaż z pozoru osoba milcząca zdaje się nad nami dominować, w istocie takie zachowanie nie jest niczym innym jak wyrazem jej słabości i niemożności zmierzenia się z aktualnym problemem i emocjami. Taki wzorzec postępowania stanowi zazwyczaj wynik doświadczeń z wczesnego dzieciństwa, kiedy to rodzic w ten sposób karał swoje dziecko. Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż o ile taka postawa wydaje się u dziecka dość naturalna, w dorosłym życiu obrażanie się oraz karanie drugiej osoby milczeniem, zdaje się mieć wyraz niedojrzały i manipulacyjny. Niemniej jednak, ciche dni zdarzają się w większości relacji międzyludzkich. Czasem zdarza się również, iż sami jesteśmy za nie odpowiedzialni. Jak więc powinniśmy postępować, aby jednocześnie rozwiązać problem, nie dać się ponieść emocjom, a przy tym zapobiec dręczącemu milczeniu?
5 sposobów dzięki którym łatwiej będzie Ci poradzić sobie z milczeniem drugiej osoby
Po pierwsze: Nie naciskaj. Jeśli w wyniku przebytej niedawno kłótni Twój partner „karze” Cię milczeniem, nie naciskaj na niego i nie zadawaj mu kolejnych pytań, dlaczego reaguje w taki, a nie inny sposób.
Po drugie: Nie daj się ponieść emocjom. Silne reakcje, takie jak gwałtowny płacz, czy krzyk nie zdadzą się na zbyt wiele. W sytuacji milczenia partnera staraj się zachować spokój i neutralne emocje.
Po trzecie: Dajcie sobie przestrzeń. Jeśli milczenie jest skutkiem gwałtownej awantury pozwól sobie i swojemu partnerowi na przestrzeń, nie tylko tę emocjonalną. Wyjdź na spacer lub poćwicz na siłowni, daj upust swoim emocjom, dzięki temu łatwiej będzie Ci spojrzeć na problem z innej perspektywy.
Po czwarte: Wykorzystaj dobrze czas milczenia. Kiedy Twój partner milczy, zastanów się, dlaczego to robi? Być może podczas waszej kłótni powiedziałaś/łeś coś, co mogło zranić uczucia drugiej osoby w dotkliwy sposób. W tym czasie możesz również zastanowić się nad tym, co pragniesz powiedzieć swojemu partnerowi, kiedy emocje już trochę opadną.
Po piąte: Odłóż poważne rozmowy w czasie (nie na zbyt długo!). Jeśli Twój partner w końcu przerwie milczenie, nie wracaj od razu do tematu, który je wywołał. Postaraj się zachowywać w sposób naturalny. Niemniej jednak, kiedy oboje znowu dobrze poczujecie się w swoim towarzystwie, nawiąż do waszej kłótni i spokojnym tonem wyraź swoje refleksje na jej temat. Postaraj się również opowiedzieć drugiej osobie o swoich uczuciach i o tym, jaki wpływ wywiera na Ciebie sytuacja milczenia.
Jak uniknąć milczenia?
Kłótnie, szczególnie w związku, posiadają znaczący wpływ na nasze samopoczucie, a w niektórych sytuacjach mogą doprowadzić nawet do silnego wzburzenia. Dlatego też, w sytuacji pozornie konfliktowej należy pamiętać o tym, aby we właściwy i opanowany sposób przeprowadzić rozmowę z partnerem. Jak to zrobić?
Po pierwsze: Nie przerywaj. To bardzo ważne, abyś zawsze zapewnił/a swojemu rozmówcy swobodę wypowiedzenia się, choć czasem może być to bardzo trudne. Na przykład wtedy, gdy wypowiadane przez partnera kwestie nie są zgodne z Twoimi przekonaniami.
Po drugie: Staraj się opanować emocje i ton swojego głosu. Podnoszenie głosu w sytuacji konfliktowej chyba jeszcze nigdy nie przyniosło pożądanych efektów. Kiedy wasza rozmowa zmierza w niebezpiecznym kierunku, postaraj się pohamować silne emocje i zachować neutralny ton głosu.
Po trzecie: Nie oskarżaj. Pamiętaj, że nawet pozornie obiektywna sytuacja zawsze wygląda inaczej w oczach drugiej osoby. Zanim więc oskarżysz swojego partnera o popełnienie błędu, postaraj się postawić na jego miejscu i zrozumieć jego punkt widzenia.
Po czwarte: Uzasadnij swoje przekonania. Swoich decyzji nie uzasadniaj słowami „bo tak”. Wytłumacz drugiej osobie, dlaczego zależy Ci na takim, a nie innym rozwiązaniu sytuacji. Postaraj się również zrozumieć, a przede wszystkim usłyszeć argumenty swojego partnera. Dzięki temu, po dłuższej rozmowie będzie wam łatwiej wypracować kompromis.
Po piąte: Pamiętaj o przeprosinach. Na koniec emocjonalnej rozmowy warto również przeprosić za wypowiedziane słowa, które zraniły uczucia partnera. Bardzo ważne dla waszej relacji jest to, abyście oboje potrafili zrozumieć swoje błędy i ich konsekwencje względem drugiej osoby.
Relacja między dwojgiem ludzi zawsze jest dynamiczna. Nasze nastroje zmieniają się nawet pod wpływem z pozoru błahych wydarzeń i o ile nie możemy opanować się przed odczuwaniem emocji (bo w końcu to nas czyni człowiekiem), możemy nauczyć się wyrażać je w odpowiedni sposób. Dzięki temu łatwiej będzie nam rozwiązać konflikt z bliską osobą.