Jak pozbyć się pajączków na nogach?

Inf. prasowa

Pojawienie się pajączków na nogach jest uważane za oznakę wieku lub defekt kosmetyczny. Zapominając o żylakach. Tymczasem ekspansja małych naczyń włosowatych jest znakiem, którego nie można zignorować. Pojawienie się pajączków na nogach występuje z powodu zakłócenia pracy układu naczyń włosowatych: małe naczynia krwionośne rozszerzają się, puchną i stają się widoczne pod wpływem określonych czynników. Ponieważ kobiety mają dość cienką skórę prawdopodobieństwo wystąpienia tego problemu jest znacznie większe.

Na nogach pojawiły się pajączki – co robić?

Pajączki lub teleangiektazje są stałym rozszerzaniem się małych naczyń o charakterze niezapalnym. Mogą ucierpieć nie tylko małe żyły, ale także tętnice i naczynia włosowate. Różnią się kolorem: rozszerzone tętniczki i naczynia włosowate są czerwone i nie wyróżniają się ponad powierzchnię skóry. Powiększone żyły mają niebieskawy odcień i mogą nieznacznie wystawać. Pajączki są zlokalizowane zwykle na wewnętrznej i tylnej stronie bioder, łydek i kostek, (ale mogą również znajdować się na innych częściach ciała, w szczególności na twarzy).

W wieku 75 lat około 70% populacji cierpi na tę chorobę, jednak wśród młodych ludzi poniżej 45 roku życia około jedna trzecia zauważa pojawienie się cienkiej sieci naczyń na nogach. Średnica rozszerzonych naczyń nie przekracza 1 mm. Konfiguracja pajączków na nogach może być bardzo różna, w rzeczywistości: sieć pajęcza, gwiaździsta, drzewiasta, może przybrać postać kilku równoległych cienkich linii lub plam. Wszystkie te formacje, niezależnie od formy, mają podobny charakter. Tego typu zmiany naczyniowe nie powodują dyskomfortu: nie powodują bólu ani innych nieprzyjemnych wrażeń. To tłumaczy fakt, że pacjenci idą do lekarza tylko wtedy, gdy małe naczynia na nogach stają się problemem estetycznym: na przykład przed sezonem letnim.

Leczenie pajączków na nogach

Skuteczne zabiegi niwelujące pajączki na nogach są wykonywane w klinikach medycyny estetycznej i przynoszą zadowalające rezultaty.

Elektrokoagulacja jest procedurą zmierzającą do kauteryzacji obszarów skóry, na których występują pajączki. Kosmetolog do przeprowadzenia zabiegu wykorzystuje specjalną elektrodę. Jedyną niedogodnością tej metody zabiegowej jest możliwość uszkodzenia sąsiednich zdrowych tkanek. Inna forma usuwania pajączków na nogach polega na wykorzystaniu wysokiej częstotliwości fal radiowych. Procedura jest bezdotykowa, nie powoduje bólu. W rezultacie uszkodzone naczynia znikają.

Skleroterapia należy do małoinwazyjnych procedur mających na celu pozbycie się pajączków na nogach. Wykonanie zabiegu jest związane ze wstrzyknięciem specjalnego środka chemicznego do uszkodzonego naczynia za pomocą igły. Jest to substancja, która sprzyja wiązaniu ścian uszkodzonych żył lub naczyń włosowatych. Rezultatem przeprowadzonego zabiegu jest całkowite zniknięcie sieci naczyniowej na nogach. Natomiast ozonoterapia jest zabiegiem z użyciem mieszaniny tlenowo-ozonowej, którą kosmetolog wstrzykuje do światła rozszerzonego naczynia. Efektem tej procedury jest usunięcie pajączków.

Laserowe usuwanie pajączków na nogach

Terapia laserowa – usuwanie pajączków na nogach,  wykorzystuje wiązkę lasera do uszczelniania naczyń, które uległy uszkodzeniu. Ta metoda jest uznawana z wysoce skuteczną, ponieważ działanie promieniowania laserowego jest wybiórcze i dotyka tylko wybranego obszaru skóry. Obecnie jest to zabieg wykonywany najczęściej. W klinikach często kosmetolodzy używają lasera neodymowego. Jego zaletami jest możliwość indywidualnego wyboru długości fali lasera, a także precyzyjne, ukierunkowane działanie wiązki lasera na naczynie. W rezultacie małe naczynia znikają całkowicie, większe formacje naczyniowe, takie jak naczyniaki krwionośne, stają się mniej zauważalne. Aby całkowicie usunąć pajączki na nogach, konieczne jest poddanie się kilku procedurom, najczęściej do 2 do 4.  Aby leczenie było bardziej skuteczne, a także w celu zapobiegania nawrotom, po zabiegu pacjenci powinni nosić dzianinę uciskową, która zapewnia prawidłowy nacisk na żyły.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top