GSA, czyli genetyczny pociąg seksualny

Syndrom GSA, którego nazwa wzięła się od pierwszych liter angielskiej nazwy Genetic Sexual Attraction, czyli genetyczny pociąg seksualny bardzo często dotyka spokrewnionych ze sobą osób, które z różnorodnych przyczyn zostały ze sobą rozdzielone i spotykają się po latach jako dorośli ludzie.  Nie jest to uznawane za kazirodztwo do momentu kiedy te osoby nie uprawiają ze sobą seksu – natomiast jeśli dojdzie między nimi do zachowań seksualnych – w świetle prawa doszło do popełnienia czynów kazirodczych, które w większości krajów są nielegalne oraz surowo zabronione i dosyć dotkliwie karane – zwykle poprzez pozbawienie wolności.

Bardzo często syndrom gsa zachodzi u rozłączonego w dzieciństwie rodzeństwa,  które przez biologicznych rodziców zostało rozdzielone i każde z nich oddane do adopcji, a kiedy odnajdują się oni po latach zamiast łez wzruszenia oraz budowania na nowo – opartej na silnej więzi – relacji bratersko- siostrzanej wybucha płomienny romans nad którym oboje oni nie są w stanie zapanować. Tak samo dzieje się pomiędzy rodzicami, a dzieckiem na przykład w relacji matki z synem oraz ojca z córką, którzy przez wiele lat nie wiedzieli o własnym istnieniu lub z przyczyn losowych zostali rozdzieleni ze sobą i spotykają się jako dorośli ludzie. Często także syndromem GSA zostaje dotknięte rodzeństwo przyrodnie, którzy mają tylko jednego wspólnego rodzica.
Zachowania takie są surowo zabronione oraz karane przez polskie prawo, jednak bywają także kraje w których związki oparte na kazirodztwie  są legalne. Do krajów tych zaliczyć możemy na przykład Hiszpanię, Brazylię, Portugalię, Belgię, Francję, Holandię czy Luksemburg. Z kolei w Szwecji przestępstwem nie jest kiedy rodzeństwo przyrodnie zapragnie zawrzeć ze sobą związek małżeński.

Istnieje wiele teorii psychologicznych, które próbują wyjaśnić zjawisko genetycznego pociągu seksualnego wobec osób blisko ze sobą spokrewnionych – jedna z nich nawiązuje do kompleksu Edypa znanego już w starożytności, w którym to porzucony w dzieciństwie Edyp nie znając swoich biologicznych rodziców- zabił swojego ojca, a następnie poślubił matkę.
Często mówi się także, że do silnego uczucia pomiędzy rozdzielonym rodzeństwem lub też rodzicem i dzieckiem dochodzi na skutek tego, że widzą oni w sobie nawzajem takie cechy jakich najbardziej potrzebują. Z kolei jeszcze inna teoria mówi, że uczucia miłości występują z opóźnieniem i jest to jakoby produkt uboczny ,, nieodebranych więzi”, które w normalnych warunkach miałyby miejsce pomiędzy matką oraz niemowlakiem lub rodzeństwem spędzającym wspólnie dzieciństwo dlatego musi dojść do syndromu GSA kiedy to rozdzieleni członkowie rodziny spotykają się po latach – niestety z czasem może to przerodzić się w kazirodztwo.  Warto jednak skorzystać stosunkowo wcześnie z terapii oraz fachowej pomocy psychologicznej właśnie po to, aby lepiej zrozumieć zjawisko GSA i spróbować nad nim zapanować na odpowiednio wczesnym etapie- tak aby nie dopuścić do zachowań patologicznych, które nie są akceptowane z puntu widzenia społecznego, kulturowego, ani w świetle prawa. Bardzo często dzieci narodzone z takich związków mogą cierpieć na różnego rodzaju niepełnosprawność lub upośledzenie umysłowe.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top