Gdy poród nie postępuje…
Chyba każda kobieta w zaawansowanej ciąży marzy tylko o tym, by poród szybko postępował. Pragnie, by wszystko poszło sprawnie, bez zbędnych komplikacji. Tymczasem tylko w pewnym stopniu mamy na to wpływ.
Od czego zależy szybkość porodu?
Poród przebiega sprawnie, gdy macica intensywnie się kurczy, a kobieta odczuwa bolesne skurcze. Po drugie szyjka macicy musi odpowiednio reagować na skurcze. Po trzecie dziecko musi być tak ułożone, by mogło sprawnie przejść przez kanał rodny oraz stworzoną do tego celu szerszą miednicę.
Gdy poród nie przebiega podręcznikowo
Czasami akcja porodowa nie przebiega tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Przyczyną problemu może być zbyt wolno rozwierająca się szyjka, dziecko wolniej schodzi do kanału rodnego lub parcie nie przynosi oczekiwanego rezultatu, nie jest ono na tyle skuteczne, by dziecko mogło przyjść na świat. Przyczyną może być również zahamowanie lub zatrzymanie akcji porodowej po podaniu znieczulenia zewnątrzoponowego.
Jak przyspieszyć akcję porodową?
Na szczęście istnieje wiele sposobów na przyspieszenie akcji porodowej. W pierwszej fazie porodu zazwyczaj lekarz zaleca ruch. Akcja porodowa może przyspieszyć po spacerze. Niekiedy zalecenie lekarza jest całkiem inne i zamiast chodzenia lekarz sugeruje odpoczynek, a nawet sen. W ten sposób można wykluczyć poród fałszywy. Skurcze, które po odpoczynku cichną, nie są jeszcze skurczami porodowymi. Na te jeszcze trzeba poczekać.
Stymulacja brodawek
Jeśli poród nie postępuje, w niektórych sytuacjach zaleca się stymulację brodawek sutkowych, co pozwala w naturalny sposób zwiększyć stężenie oksytocyny we krwi.
Substancje stymulujące poród
Jeśli akcja porodowa nie występuje o czasie, lekarz może zdecydować się na wywoływanie porodu. Zazwyczaj podaje się oksytocynę, prostaglandynę E, substancję, które ułatwiają rozwieranie się i skracanie szyjki macicy.
Przerwanie pęcherza płodowego
Jeśli szyjka macica w fazie aktywnej rozwiera się bardzo wolno a dziecko zstępuje równie wolno do kanału rodnego, lekarz może zdecydować o przebiciu pęcherza, co zazwyczaj przyspiesza poród.
Gdy poród nie postępuje w II fazie
Jeśli przedłuża się II faza porodu i kobieta rodząca pierwszy raz musi mierzyć się ze skurczami przez dwie godziny, a kobieta po znieczuleniu zewnątrzoponowym przez trzy godziny, często konieczne staje się zastosowanie w trakcie porodu próżnociągu lub kleszczy. Lekarz może również zdecydować o przeprowadzeniu cięcia cesarskiego.
Więcej o wywoływaniu porodu.
https://www.sosrodzice.pl/wywolywanie-porodu-jak-to-sie-odbywa/
Dostawałam oksytocynę … poród trwał 9 godzin.