Cukrzyca nie boli, a zbiera żniwa. Sprawdź wczesne objawy.
Nie daj się zaskoczyć cukrzycy, sprawdź wczesne objawy.
Objawy cukrzycy, choć wydawać by się mogło, że są bardzo charakterystyczne i ich występowanie wzbudzi od razu nasze podejrzenia, często jednak bywają lekceważone. Szczególnie trudnym zadaniem jest wykrycie cukrzycy w momencie, kiedy jej występowanie jest zupełnie bezobjawowe. W przypadku braku charakterystycznych objawów, które mogą jednoznacznie świadczyć o występowaniu cukrzycy, najbardziej wiarygodne będą badania krwi, dotyczące poziomu glukozy. Miejmy na uwadze, że zarówno zbyt wysoki, jak i zbyt niski jej poziom może być niebezpieczny i wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem.
Pierwsze symptomy cukrzycy
Objawy cukrzycy mogą mieć naprawdę różną postać, a dolegliwości jej towarzyszące zwykle są bagatelizowane. Warto zwracać na nie szczególną uwagę, a także w regularnych odstępach czasu badać krew, w szczególności jeżeli należymy do grupy ryzyka. Czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia cukrzycy są :
- niewłaściwa dieta,
- nadwaga i otyłość,
- występowanie cukrzycy u członków rodziny,
- udar, lub zawał serca,
- wiek powyżej 40 lat.
Objawy cukrzycy to przede wszystkim :
- ospałość,
- duże osłabienie,
- częste oddawanie dużej ilości moczu,
- szybkie męczenie się,
- zwiększone pragnienie,
- wrażenie suchości w ustach,
- zwiększenie, lub wręcz przeciwnie zmniejszenie apetytu,
- szybka utrata wagi,
- infekcje grzybicze dotyczące narządów płciowych, jamy ustnej, czy fałdów skórnych,
- świąd sromu,
- częste uczucie mrowienia w nogach i rękach,
- trudne gojenie się ran,
- zaburzenia widzenia,
- śpiączka.
Cukrzyca I typu charakteryzuje się bardzo silnymi i gwałtownymi objawami, które są łatwe do wykrywania. Dlatego też w jej przypadku wyniki badań są dość jednoznaczne, bowiem glukoza pojawia się nawet w moczu. Cukrzyca II typu na ogół nie wywołuje żadnych objawów, dlatego u ponad połowy chorych nie jest wykrywana. Aby postawić diagnozę w tym wypadku konieczne są badania.
Same objawy cukrzycy mogą nie zostać zauważone przez dość długi okres czasu. Dlatego też duże znaczenie w tym wypadku mają regularnie wykonywane badania krwi odnośnie poziomu glukozy. Oprócz badań krwi niezwykle ważna jest diagnostyka moczu, dzięki której również można wykryć cukrzycę. Dzięki takim badaniom można potwierdzić, lub wykluczyć cukrzycę .
Objawy cukrzycy – wczesne rozpoznanie choroby
Nawet niewielkie objawy cukrzycy nie powinny być lekceważone, bowiem wykrycie cukrzycy na wczesnym etapie jest niezwykle ważne dla chorego. Dzięki zastosowaniu właściwego leczenia i kontrolowania cukrzycy, chory jest w dużo mniejszym stopniu narażony na poważne powikłania cukrzycy, do których należą :
- nefropatia cukrzycowa – inaczej uszkodzenie nerek, które w rezultacie prowadzi do ciężkiej ich niewydolności,
- neuropatia cukrzycowa – uszkodzenia w obrębie układu nerwowego, prowadzące chociażby do polineuropatii, które wywołują zaburzenia czucia,
- stopa cukrzycowa, – jest to zaburzenie ukrwienia stopy, które może doprowadzić do infekcji, wystąpienia wrzodów, a nawet do martwicy, a w konsekwencji do amputacji nogi,
- retinopatia cukrzycowa – jest to uszkodzenie w obrębie oka, które prowadzi do zmętnienia jego soczewki, a nawet do trwałej ślepoty,
- choroba wieńcowa – jest to niewystarczające ukrwienie serca, wskutek czego dochodzi do jego niewydolności, a później do zawału, a nawet śmierci,
- choroba niedokrwienna dotycząca ośrodkowego układu nerwowego – spowodowana niedokrwieniem mózgu, której skutkiem mogą być poważne uszkodzenia.
Wskutek zbyt wysokiego, lub zbyt niskiego poziomu cukru we krwi może dojść do tak zwanej śpiączki cukrzycowej. Duże wahania poziomu cukru we krwi są spowodowane niewłaściwym jego kontrolowaniem, lub brakiem jakiejkolwiek kontroli. Dlatego pierwsze objawy cukrzycy nie mogą być bagatelizowane.
Ciągle jestem zmęczona, ale cukrzycy nie mam.. czyżby depresja?
Rzetelnie podkreślony temat odnośnie cukrzycy, pozdro
Ciekawy wpis