Wirus HPV i konsekwencje zarażenia się nim

HPV jest wirusem brodawczaka ludzkiego. Bardzo niebezpieczny i nieprzyjemny. Nieleczone zakażenie HPV może być przyczyną wielu groźnych dla zdrowia konsekwencji. Z tego powodu niezwykle ważne jest wykonywanie cyklicznych badań profilaktycznych, które umożliwią wczesne wykrycie obecności wirusa w organizmie.

Wirus HPV – Przebieg choroby

Początkowy etap zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego jest utajony. Z tego powodu wykrycie jego obecności jest niemożliwe bez przeprowadzenia odpowiednich badań cytologicznych i kolposkopowych. Są one wykonywane okresowo, jednak w przypadku braku oznak choroby są one często odwlekane w czasie przez kobiety.

Utajona faza powoli przechodzi w stadium objawowe – zaczynają pojawiać się zmiany skórne oraz uporczywy świąd, pieczenie i upławy o brzydkim zapachu i niepokojącym wyglądzie. W tej fazie mogą być jeszcze pomylone z wieloma innymi kobiecymi dolegliwościami. Ważne jest więc, by konsultować z lekarzem wszystkie objawy, które mogą świadczyć o zarażeniu wirusem.

Zmiany na skórze przyjmują postać brodawek. Ich pojawienie się wskazuje na zakażenie wirusem HPV – w tym momencie konieczna jest już lekarska interwencja.

Wiele osób ignoruje nawet to, gdyż powszechnie panuje opinia, że zakażenia wirusowe przemijają samoistnie. Okazuje się jednak, że procent chorych osób, które wyzdrowieją same, nie przekracza 30%. Reszta będzie cierpieć na różne nieprzyjemne konsekwencje.

Wirus HPV – przyczyny

  • wczesne rozpoczęcie inicjacji seksualnej
  • duża ilość partnerów seksualnych w krótkim okresie
  • brak higieny osobistej
  • uzależnienie od papierosów
  • osłabienie układu odpornościowego

Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez kontakty seksualne. Nie jest to jednak jedyna droga, przez którą możemy się zarazić. Wirus bardzo dobrze przenosi się również na przedmiotach. Duże ryzyko istnieje jeśli używa się tej samej bielizny, ręczników itp. co osoba zarażona. Zarazić można się także w publicznej toalecie. Współżycie z partnerem zarażonym nie oznacza jednak od razu, że sami się zarazimy, gdyż znane są przypadki, że wśród regularnie współżyjących partnerów tylko jeden posiadał wirusa HPV.

Wirus HPV – zapobieganie i leczenie

Leczenie

Zmiany powstałe poprzez kontakt z wirusem HPV często ulegają samoczynnemu zanikowi. Czasem konieczne jest zastosowanie leczenia przeciwzapalnego lub hormonalnego. Jeśli zmiany nie zanikną, należy rozważyć leczenie chirurgiczne.

W razie wystąpienia dużych zmian, podstawowym zabiegiem jest konizacja szyjki macicy. Sama macica jest wycinana tylko wtedy, jeśli oprócz zmian dysplastycznych dużego stopnia są jeszcze inne wskazania do wykonania tego zabiegu. W przypadku nowotworów złośliwych usuwana jest cała macica wraz z węzłami chłonnymi.

Przy samych brodawkach (zwanych także kłykcinami kończystymi) zastosowanie znajdują miejscowe roztwory chemiczne. Jednak po leczeniu w taki sposób, bardzo często zdarzają się nawroty choroby.

Zapobieganie

Całkowite wyeliminowanie ryzyka zakażeniem wirusem HPV jest niemożliwe, ale można je ograniczyć. Najlepszym sposobem jest unikanie przypadkowych kontaktów seksualnych, zwłaszcza bez zabezpieczenia. Bardzo ważne jest także zdrowe odżywianie i unikanie palenia papierosów. Ważne są także regularne badania kolposkopowe i cytologiczne.

Istnieją także szczepienia przeciwko niektórym typom wirusa HPV jednak ich skuteczność nie jest do końca potwierdzona, wiec nie można się na nich opierać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top