Wiek metaboliczny – jak obniżyć?

Aby zrozumieć, czym jest wiek metaboliczny organizmu, najpierw przypomnijmy sobie, czym jest metabolizm. Metabolizm to wszystkie reakcje chemiczne i związane z nimi przemiany energii zachodzące w naszym organizmie. Wiek metaboliczny natomiast pokazuje, na ile lat czuje się nasz organizm – czy nasza kondycja fizyczna jest dobra, czy organizm składa się z właściwych proporcji (tkanki mięśniowej, tkanki tłuszczowej itd.), czy jest właściwie nawodniony oraz jak szybko się regeneruje. Warto wiedzieć, że wiek metaboliczny może się zmienić, więc jeśli nawet wynik wyjdzie wysoki, możemy nad tym popracować.

Wiek metaboliczny – co pokazuje

Wiek metaboliczny to pomiar, który możemy określić poprzez badanie na analizatorze składu ciała. Często można go wykonać w poradniach dietetycznych lub na wybranych siłowniach. Im większe tempo metabolizmu mamy, tym niższy będzie nasz wiek metaboliczny. Natomiast jeśli nasz wiek metaboliczny wychodzi wyższy niż ten metrykalny, jest to dla nas sygnał, że nasz organizm jest w złej kondycji. Co może mieć na to wpływ? Otyłość, nadwaga, wysoki poziom otłuszczenia narządów wewnętrznych czy też mało masy mięśniowej. Zazwyczaj jednak jesteśmy na tyle zaskoczeni otrzymanym wynikiem, że zaczynamy się zastanawiać nad stylem swojego życia.

Jak obniżyć wiek metaboliczny ciała?

Najważniejsza będzie tu zmiana stylu życia, czyli modyfikacja dotychczasowych nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej dostosowanej do naszych możliwości pod względem wieku, płci i wagi. Zmiana nawyków nie musi być drastyczna – lepiej byłoby powoli i racjonalnie zmieniać nawyki na zdrowsze. W ten sposób będziemy mieli większą szansę na utrzymanie innego niż dotychczasowy stylu życia.

Co jeszcze możesz zrobić, aby obniżyć wiek metaboliczny:

  • zaplanuj dietę redukcyjną – racjonalnie ułożona dieta pozwoli schudnąć od 0,5 kg do 1 kg tygodniowo.
  • stopniowo zwiększaj swoją aktywność fizyczną – dopasuj ćwiczenia do swoich możliwości i swojego stylu życia. Stopniowo zwiększaj intensywność wykonywanych ćwiczeń. Regularny ruch nie tylko pomoże pozbyć się zbędnych kilogramów, ale też zbudować masę mięśniową.
  • dbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu – mięśnie składają się z wody w ponad 70 procentach. Bez prawidłowego nawodnienia organizmu nie ma mowy o zwiększeniu masy mięśniowej. Staraj się wypijać około 2 litrów wody dziennie.

Znam swój wiek metaboliczny – i co dalej?

Wiek metaboliczny powinniśmy traktować jako wskazówkę do zmiany stylu życia lub też pochwałę dotychczasowych starań, zależnie od otrzymanego wyniku. Co ciekawe, osobom regularnie uprawiającym sport także zdarza się mieć wyższy wiek metaboliczny. Można mieć przecież rozbudowaną tkankę mięśniową, ale przy tym zbyt dużo tkanki tłuszczowej, która mocno wpływa na postarzenie organizmu. U ludzi, którzy dbają o aktywność fizyczną, może być to spowodowane zbyt dużym wysiłkiem fizycznym lub niezbilansowaną dietą pod względem białek, węglowodanów i tłuszczów. W takiej sytuacji powinno się dokładnie przeanalizować dotychczasową dietę, ocenić swój wydatek energetyczny oraz rodzaj wysiłku fizycznego i zmienić zarówno dietę, jak i rodzaj treningu, dzięki czemu będziemy mogli pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top