Wczesne objawy ciąży – znasz je wszystkie, kiedy mijają?

W trakcie ciąży kobiece ciało przechodzi wiele modyfikacji – zarówno fizycznych, jak również rewolucyjnych zmian w psychice i sposobie myślenia, które przygotowują przyszłą mamę do donoszenia ciąży oraz do porodu. Matka Natura to tak pomyślała, że następują one systematycznie, dzień po dniu, niemal od pierwszych dni ciąży, także wtedy, kiedy mało która mama wie, że spodziewa się dziecka.

Pierwsze przygotowania do zapłodnienia pojawiają się w każdym cyklu miesięcznym kobiety, kiedy wyściółka macicy zmienia się w ten sposób, by być gotowa do zapłodnienia a wzrost libido w okresie płodnym zwiększa szansę na aktywność seksualną. Wszystko zostało zaplanowane w ten sposób, by stosunek mógł skończyć się sukcesem – poczęciem dziecka, nowego życia.

Co może wskazywać, że jesteś w ciąży? Oto wczesne objawy ciąży, często w ogóle nie kojarzone z odmiennym stanem.

Wczesne objawy ciąży podobne do przeziębienia, zatrucia pokarmowego

Wczesne objawy ciąży często są nieswoiste, przyszła mama ma prawo ich nie łączyć z faktem spodziewania się dziecka. Może czuć się rozbita, pozbawiona energii, apatyczna, tak, jakby zaraz miała się rozchorować. Intuicyjnie czuje, że coś się dzieje, ale nie zawsze wie, co…

Niekiedy symptomy ciąży mogą bardziej przypominać przeziębienie – z charakterystycznym łamaniem w kościach, osłabieniem, apatią, innym razem zbliżają się do zatrucia pokarmowego z mdłościami oraz wymiotami.

Kiedy pojawiają się wczesne objawy ciąży?

Nie brak kobiet, które czują, że „to teraz”, właśnie stają się mamami już w kilkanaście godzin po współżyciu, ale są to przypadki raczej rzadkie.

Zazwyczaj bardzo wczesne symptomy ciąży pojawiają się dopiero w tydzień po zapłodnieniu. Większość kobiet odbiera sygnały wysyłane przez ciało sugerujące, że będą mami, około 4-12 tygodnia ciąży. Jest to dość szeroki przekrój czasowy i trudno jednoznacznie ocenić, kiedy tak naprawdę będzie pod względem zmian fizycznych wiadomo, że coś się zmieniło, że ciało przechodzi zmianę.

Test ciąży można zrobić już w 4-5 tygodniu ciąży i zazwyczaj w tym czasie wyniki są wiarygodne. Ogólna zasada brzmi, że pierwszy test wykrywający hormon ciążowy w moczu można wykonać w dniu spodziewanej miesiączki. Wtedy można liczyć, że wynik będzie wiarygodny. Jednak jednak okazał się negatywny, a miesiączka nadal nie przychodzi, warto powtórzyć test.

Pierwszy ważny objaw – brak miesiączki lub miesiączka nietypowa

Nie wszystkie kobiety zauważają u siebie objawy ciąży. Te, które miesiączkują nieregularnie mogą zorientować, że są w ciąży dopiero w 3 a nawet 4 miesiącu ciąży – a to dość późno. Informacja o ciąży w takim momencie może być prawdziwym zaskoczeniem.

Dla kobiet, u których okres występuje w miarę systematycznie i w określonych momentach, pierwszym poważnym objawem ciąży jest brak miesiączki lub bardzo skąpa nietypowa menstruacja. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to pewny objaw ciąży – brak miesiączki może być spowodowany przez torbiele jajnika, choroby, stres, a nawet zmiany klimatyczne. Przyczyn, dla których kobieta przestaje miesiączkować, może być sporo…Jednak w pierwszej kolejności trzeba potwierdzić lub wykluczyć ciążę.

Kiedy wczesne objawy ciąży są najbardziej uciążliwe?

Wczesne objawy ciąży to: osłabienie, apatia, zmienny nastrój, tkliwe piersi, kłucie w brzuchu, mdłości i wymioty – najczęściej te objawy nasilają się pod koniec pierwszego trymestru, czyli około 9-12 tygodnia ciąży.

Wiele mam z wielką niecierpliwością czeka, kiedy nieprzyjemne objawy miną – zazwyczaj kończą się one wraz z pierwszym trymestrem, tylko niekiedy towarzyszą przyszłej mamie do połowy ciąży, do około 20 tygodnia ciąży.

2 komentarze

  • Mdłości. Niby poranne, ale to ściema, bo u mnie trwały całe dnie przez cały pierwszy trymestr. Miałam też podobno huśtawki nastrojów, ale jakoś nie zauważyłam 🙂 Piersi mi nie dokuczały, za to pod koniec chodziłam cała spuchnięta (wyniki na szczęście miałam w normie).
    Drugie dziecko… na razie muszę odpocząć 😉

  • Witam, jestem 5,5 tc i doskwierają mi ciągnięcia w pachwinach zwłaszcza wieczorem – czy to może być właśnie działanie hormonów i rozluźnienia ścięgien i mięśni?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top