Test na ojcostwo, czy warto?

Test na ojcostwo – w poszukiwaniu biologicznej więzi

W obecnych czasach testy na ustalenie ojcostwa stały się już normą. Badanie stało się bardzo powszechne i coraz więcej osób postanawia odwiedzić Instytut Genetyki w celu wykonania testu. Dlaczego zatem Polacy decydują się na taki krok? Jako, że określenie biologicznej matki nie ulega żadnej wątpliwości, jednak w przypadku biologicznego ojca rzecz nie ma się już tak klarownie. W życiu zdarzają się różne sytuacje, bywa, że kobiety mają więcej niż jednego partnera seksualnego w jednym czasie, a gdy pojawia się ciąża, pojawia się również nurtujące pytanie: kto jest ojcem dziecka? W takich okolicznościach kobiety decydują się, aby wykonać test na ojcostwo, chcąc mieć stu procentową pewność, a nie tylko podejrzenia i domysły.

Coraz więcej mężczyzn również zgłasza się do laboratorium, aby wykonać test na ojcostwo – gdy pojawia się maluszek oraz wątpliwości i niepokoje „czy na pewno to dziecko jest moje”, panowie domagają się potwierdzenia oraz rozwiania swoich niepewności. Często decyzje wykonania takiego badania wychodzące ze strony przyszłego taty, rzucają cień oskarżeń niewierności w stronę kobiety, dlatego warto o swoich wahaniach szczerze porozmawiać z partnerem.

Istnieją również sytuacje, że panowie lub panie po wielu latach decydują się na wykonanie testów na ustalenie ojcostwa, przez wiele lat bijąc się z myślami, kto jest biologicznym tatą. Takich ludzi motywują przede wszystkim przykłady osób, gdzie okazało się, iż mężczyzna w nieświadomości wychowywał przez wiele lat pociechę, nie będąc jej biologicznym ojcem bądź sytuacje, gdzie ojciec płacił alimenty na cudze dziecko żyjąc w przekonaniu, że jest biologicznym rodzicem.

Wygodna nieświadomość czy bolesna prawda?

Życie pisze różne scenariusze, czasem nawet nieprawdopodobne, bolesne i zdradliwe, decydując się na wykonanie testu na ojcostwo, trzeba przygotować się na dosłownie każdą ewentualność. Zanim zrobimy badanie warto przemyśleć sprawę, co będzie, jeżeli nasze najgorsze obawy się potwierdzą? Jeżeli dziecko jest jeszcze w łonie matki, bądź niedawno przyszło na świat, sprawa wydaje się dość przejrzysta i oczywista, ponieważ nie zdążyła się jeszcze pojawić silna więź między ojcem, a dzieckiem.

Jednak co jeżeli dziecko ma już kilka lub kilkanaście lat, darzymy go z wzajemnością miłością rodzicielską i nagle okazuje się, że nie łączą nas z pociechą żadne geny. Są to sytuacje bardzo nieprzyjemne, pełne obaw, bólu i rozterek. Należy jednak pamiętać, że ojcem przede wszystkim jest osoba, która wychowuje oraz kocha, dlatego też postawmy sobie pytanie oraz ustalmy priorytety. Zastanówmy się, czy chcemy żyć w nieświadomości, niekiedy bardzo dla nas wygodnej, czy może preferujemy prawdę, nawet jeżeli okaże się dla nas bolesna. Niektórzy uważają, że nawet najgorsza prawda jest lepsza niż kłamstwo, wszystko zależy od Ciebie oraz od tego, jakimi wartościami się kierujesz w życiu.

Zdarzają się sytuacje, w których niewierne kobiety ukrywają prawdę przed swoim mężczyzną, poza tym, że jest to niezwykle nieetyczne to również może mieć dotkliwe konsekwencje w przyszłości dla całej rodziny, kiedy to ojciec zdecyduje się na wykonanie testu, a na jaw wyjdzie bolesna prawda.

Test na ojcostwo – jak wykonać

Testy na ojcostwo dają niemal stu procentową pewność – 99,999%, są bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica, są bezbolesne. Takie badania może wykonać każdy, nawet bez potrzeby wychodzenia z domu. Wystarczy zamówić zestaw testowy przez Internet. Badania obecnie są powszechne, jednak nadal dość drogie, przeciętny koszt waha się w okolicy kwoty tysiąca złotych.

Badanie polega na pobraniu wymazu od ojca oraz dziecka z wewnętrznej strony policzka. Na wynik badania trzeba poczekać około 2 tygodni. Co jeśli kobieta jest w ciąży i nie chcemy czekać z badaniem, aż maleństwo przyjdzie na świat? Istnieje rozwiązanie wykonania badania z krwi przyszłej matki, jednak taki test jest bardzo drogi.

2 komentarze

  • A ile kosztuje sądowe ustalenie ojcostwa? Kto pokrywa ten koszt?

    • Chyba przegrany pokrywa koszt, czyli np. jeśli wyjdzie, że domniemany ojciec jest faktycznie ojcem. A cena to ok 800 zł, chyba, że coś się zmieniło od 2014 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top