Siemię lniane do picia
Czy wiesz, że zdrowie budują małe, ale regularnie wykonywane nawyki? To właśnie te rutynowo powtarzane czynności decydują o tym, jak wygląda Twoja sylwetka czy jak czujesz się na co dzień. Dlatego jeżeli chcesz cieszyć się zdrowiem i mieć dużo energii, musisz wprowadzić do swojego życia zdrowe nawyki. Doskonałym pomysłem na jeden z takich nawyków jest codzienne picie siemienia lnianego. Zastanawiasz się, jakie możesz mieć korzyści ze spożywania siemienia? W tym artykule wszystko Ci wyjaśnimy!
Wartości odżywcze siemienia lnianego
Siemię lniane to wspaniałe źródło błonnika – zarówno rozpuszczalnego, jak i nierozpuszczalnego. Co ważne, siemię dostarcza również spore ilości wapnia, fosforu i potasu. Ponadto zawiera ono bardzo dużo lignanów, będących naturalnymi związkami chemicznymi przypominającymi estrogeny, które regulują pracę układu hormonalnego.
Jeżeli jesteś na diecie wegańskiej, spożywanie siemienia lnianego jest dla Ciebie szczególnie ważne. Ponieważ nie dostarczasz sobie kwasów omega-3 z ryb, musisz dbać o podaż tych nienasyconych kwasów tłuszczowych w inny sposób. Doskonałym ich źródłem jest właśnie siemię lniane. Musisz jednak pamiętać o tym, że musi być ono świeżo zmielone – spożywanie go w ziarenkach nie przyniesie Ci korzyści zdrowotnych, ponieważ Twój organizm ich nie strawi.
Jak spożywać siemię lniane?
Najłatwiejszym sposobem na przyjmowanie siemienia lnianego jest wypijanie jego zmielonych ziarenek. Ziarenka te można z powodzeniem mielić w młynku do kawy tuż przed spożyciem. To ważne, gdyż siemię z czasem się utlenia i traci swoje właściwości.
Aby przygotować porcję siemienia należy zmielić łyżkę ziarenek, a następnie zalać je szklanką ciepłej (ale nie wrzącej!) wody. Następnie należy poczekać kilka minut, od czasu do czasu mieszając. Powstanie mieszanka o konsystencji kleiku, którą można bezpośrednio pić. Wiele osób jednak narzeka na smak siemienia – warto pamiętać, że śmiało można do szklanki dodać np. trochę soku owocowego. Można również dodawać zmielone siemię lniane do ulubionych warzywno-owocowych koktajli.
Najlepiej spożywać siemię lniane rano, na czczo. Jeżeli jednak nie zależy Ci na korzyściach związanych z układem pokarmowym, możesz je spożywać również w ciągu dnia lub wieczorem przed snem.
Dlaczego warto pić siemię lniane?
Siemię lniane jest źródłem wielu wartości odżywczych oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Z tego powodu jest spożywanie może pomagać w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia raka piersi oraz w obniżaniu cholesterolu we krwi. Ponadto siemię ma pozytywny wpływ na układ krążenia i układ hormonalny. Dzięki zawartości błonnika daje również długotrwałe uczucie sytości, dzięki czemu pomaga osobom odchudzającym się.
Dzięki swoim zdolnościom żelującym, zalane ciepłą wodą siemię lniane może być pomocne dla osób z problemem zaparć. Przydaje się również w czasie biegunki, a także podczas antybiotykoterapii – dzięki swojej konsystencji siemię lniane działa bowiem osłonowo na układ pokarmowy.
Co ważne, siemię lniane posiada również pozytywny wpływ na stan włosów i paznokci. Jeżeli zatem masz problem z rozdwajającymi się paznokciami czy wypadającymi i słabymi włosami, spróbuj wprowadzić do swojej codziennej diety łyżkę zmielonego siemienia lnianego.