Rak szyjki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Objawy raka szyjki macicy – przyczyny, leczenie, rokowanie

Objawy raka szyjki macicy w początkowej fazie nie są widoczne. Biorąc pod uwagę nieregularnie wykonywane badania, rak szyjki macicy w naszym kraju obecnie jest rzadko wykrywany w stadium, kiedy może być jeszcze całkowicie uleczalny. Jakie są najczęściej występujące objawy raka szyjki macicy ? Jakie są przyczyny zachorowania na to schorzenie ? Jak wygląda leczenie raka szyjki macicy ?

Objawy raka szyjki macicy

W początkowej fazie rak szyjki macicy przebiega bezobjawowo. Zauważalne objawy raka szyjki macicy, z którymi należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza to przede wszystkim krwawienie po stosunku, krwawienie międzymiesiączkowe, krwawienie po menopauzie, czy krwawienie po badaniu ginekologicznym. Przy rozwijającym się raku szyjki macicy mogą wystąpić również krwiste upławy o nieprzyjemnym zapachu. Jeżeli rozrost guza jest większy, objawom raka szyjki macicy towarzyszy również ból w okolicach lędźwiowo – krzyżowych, problemy z oddawaniem moczu, jak również obrzęk nóg.

Objawy raka szyjki macicy – przyczyny

Najważniejszą przyczyną wystąpienia objawów raka szyjki macicy jest długotrwałe zakażenie wirusem HPV ( brodawczak ludzki ). Wirus HPV charakteryzuje się bardzo dużą rakotwórczością i zaliczany jest do nowotworów złośliwych, a jego przenoszenie odbywa się drogą płciową. Okres przednowotworowy może trwać nawet do dziesięciu lat, dlatego więc należy regularnie poddawać się badaniu cytologicznemu celem wykrycia zmian nowotworowych i pierwszych objawów raka szyjki macicy zanim będzie już za późno.

Czynnikiem, który zwiększa ryzyko wystąpienia objawów raka szyjki macicy jest bardzo częsta zmiana partnerów seksualnych i dość wczesne rozpoczęcie współżycia seksualnego. W grupie podwyższonego ryzyka są także kobiety po wielu porodach, stosujące antykoncepcję hormonalną, mające osłabiony układ odpornościowy, palące papierosy i nie stosujące właściwej higieny osobistej, u których objawy raka szyjki macicy pojawiają się dużo częściej.

Objawy raka szyjki macicy – leczenie

Leczenie w przypadku objawów raka szyjki macicy przede wszystkim uzależnione jest od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba, jak również od wieku i ogólnego stanu pacjentki. W pierwszej fazie stosowane jest chirurgiczne usunięcie stożka szyjki macicy, w kolejnej przeprowadzana jest histerektomia całkowita, lub częściowa, jak również usunięcie zmian w obrębie szyjki macicy. Histerektomia całkowita polega na usunięciu macicy, górnej części pochwy, jak również przylegających do niej węzłów chłonnych. Bardziej rozwinięte objawy raka szyjki macicy leczone są radioterapią i chemioterapią. Stosuje się również leczenie skojarzeniowe, łącząc chirurgię z chemioterapią, lub chirurgię z radioterapią, albo radioterapię z chemioterapią.

Objawy raka szyjki macicy – rokowania

Podczas trwania stadium, w którym rak szyjki macicy rozwija się bezobjawowo, choroba ta jest całkowicie uleczalna. Zdiagnozowanie choroby jest możliwe w większości przypadków tylko na podstawie regularnych badań profilaktycznych. Najważniejszym badaniem w tym wypadku jest oczywiście cytologia, którą można wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym. W kolejnych fazach, gdy pojawiają się pierwsze objawy raka szyjki macicy i dojdzie do stadium inwazyjnego, choroba daje już tylko około 50% na całkowite wyleczenie i na przeżycie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top