Objawy guza mózgu
Guz mózgu to nowotwór środkowego układu nerwowego, w skrócie OUN. Jego objawy są różne i w głównej mierze zależą lokalizacji guza w mózgu oraz sposobu rozwijania się. Symptomy dzieli się na dwa rodzaje:
- ogólne – inaczej objawy spowodowane wzrostem ciśnienia wewnątrzczaszkowego, które powstaje poprzez powiększanie się guza. Czaszka tworzy w pewnym sensie zbroję dla mózgu, a zbudowana jest z kości. One same zaś nie są w stanie się rozciągnąć. Jeśli dochodzi do zwiększenia się objętości mózgu, ciśnienie śródczaszkowe też wzrasta. W efekcie kończy się to obrzęgkiem mózgu.;
- zależne od lokalizacji – mózg dzieli się na dwie półkule. Prawa, zazwyczaj domiująca w sferze umysłowej, odpowiada za wyobraźnię, holistyczność, sny, a także kontrolę lewej części ciała. Lewa, adekwatnie kontroluje prawą stronę ciała i zajmuje się analizowaniem, mową itp.. Jeśli, któraś z tych czynności zawodzi, może to być objawem guza mózgu.
Objawy ogólne
- ból głowy – nie każdy pojawiający się ból głowy będzie oznaczać guza mózgu. Czasami może to być po prostu zwykła migrena. Niepokoić należy się zacząć, jeśli wraz z upływem częstotliwość pojawiania się ich zwiększy, a ich siła i odczuwanie stanie się o wiele intensywniejsze. W pewnym momencie mogą nawet nie pomagać tabletki przeciwbólowe.;
- nudności – często kończące się wymiotami. Zazwyczaj pojawiają się rano gdy organizm, a w tym i mózg jest „wypoczęty”.;
- senność;
- bradykardia – dla laików, jest to określenie na za wolne tętno lub nieregularne. Ten symptom pojawia się zwykle u doroosłych i osób starszych. W przypadku dzieci możliwe jest wystąpienie tętnienia i napięcia ciemienia.;
- utrata przytomności – w niektórych sytuacjach ludzi nie budzą się tylko zapadają w długotrwałą śpiączkę.
Lokalizacja
Jak już wspomniano, w mózgu znajdują się dwie półkule. Każda z nich dzieli się na 4 oddzielne płaty. Oprócz nich w skład tego narządu wchodzą jeszcze inne trzy części. W zależności, w którym miejscu powstanie guz, objawy wyglądają następująco:
- Płat czołowy (lobus frontalis) – odpowiada w głównej mierze za działanie, ponieważ znajduje się w nim kora motoryczna. Dodatkowo ściśle współdziała z obszarem czuciowym. Umiejscowione w niej są także ośrodki kojarzenia, analizowania zjawisk, pisania, a nawet kontrolowanie stanów emocjonalnych. Symptomy guza mózgu w tym płacie wiążą się z niepoprawną funkcjonalnością wymienionych czynności.
- Płat ciemieniowy (lobus temporalis) – chociaż posiada komórki ruchowe, najwięcej w nim tych czuciowych. Oprócz sygnałów czucia powierzchniowego ciała typu dotyk, zmiana temperatury, zalicza się do nich zmiana napięcia mięśni, która pojawia się przy innym ułożeniu ciała. W dalszych częściach, płat ciemieniowy odpowiada także za łączenie ze sobą wzroku i ruchu, rozumienie abstrakcyjne, geometryczne i przestrzenne. Wobec tego przestaje odczuwać się bodźce zewnętrzne, a na dodatek powstają problemy z mówieniem, czytaniem i pisaniem.
- Płat skroniowy (lobus parietalis) – to tam umiejscowione sa ośrodki węchowe i kora słuchowa. Przez to niemożliwe staje się rozróżnienie dźwięków oraz mają miejsce napady padaczkowe, w czasie których czuć brzydkie zapachy.
- Płat potyliczny (lobus occipitalis) – wszystko co związane ze wzrokiem, jednakże jego pogorszenie lub całkowita utrata ma miejsce tylko po jednej stronie.
- Móżdżek – trudno jest utrzymać odpowienią równowagę czy wykonywać precyzyjne ruchy.
- Pień mózgu – objawem jest asymetria twarzy, krztuszenie się i problemy z połykaniem.
- Oś podwzgórzowo-przysadkowa – hormony przestają być produkowane tak jak powinny, ale tylko te regulujące układ rozrodczy.