Maseczka z drożdży
Maseczki to kosmetyk, po który coraz to częściej sięgają nie tylko kobiety, ale również mężczyźni! Na sklepowych półkach, zarówno w drogeriach, aptekach, jak i zwykłych sklepach spożywczych znaleźć można tysiące różnego rodzaju maseczek do twarzy o rozmaitych właściwościach, przeznaczonych do wszystkich rodzajów skóry. Jednakże mimo ogromnej popularności gotowych maseczek, wiele z nas regularnie sięga po maseczki domowe. Jedną z bardziej znanych jest maseczka drożdżowa. Sprawdźmy, kiedy warto ją stosować oraz jakie składniki będą potrzebne do jej przygotowania!
Właściwości maseczki drożdżowej
Każdy z nas z pewnością nie raz eksperymentował z różnymi domowymi przepisami na maseczki. Niektóre z nich okazały się bardziej lub mnie skuteczne, jednakże maseczka drożdżowa to absolutny i niezawodny klasyk spośród wszystkich maseczek do twarzy, który naprawdę działa! Główną zaletą domowych kosmetyków jest ich wykonanie z naturalnych, a co najważniejsze niedrogich produktów.
Maseczka drożdżowa jest zalecana przede wszystkim do cery trądzikowej oraz na wzmocnienia włosów. Swoje właściwości zawdzięcza powszechnie wykorzystywanym w kuchni drożdżom, które zawierają:
- Dużą ilość witaminy D3,
- Witaminy z grupy B (zwłaszcza witaminę B6). Niedobór witaminy B6 może powodować nadmierne wypadanie włosów, natomiast witamina B reguluje wydzielanie łoju, przez co doskonale sprawdza się przy problemach skórnych,
- Biotynę, która wzmacnia kosmyki włosów, nadając im sprężystości. Co więcej, chroni ona włosy przed nadmiernym przetłuszczaniem się,
- Fosfolipidy,
- Aminokwasy,
- Cynk, będący pierwiastkiem odpowiedzialnym za regenerację skóry, hamowanie rozwoju wolnych rodników, co z kolei wiąże się ze spowolnieniem procesów starzenia się skóry oraz powstawania zmarszczek.
Efekty stosowania maseczki z drożdży
Cera trądzikowa potrafi być dla wielu prawdziwym utrapieniem. Nasilone problemy ze zmianami skórnymi są częstym powodem kompleksów, zarówno wśród młodzieży jak i osób dorosłych. Jeśli mimo stosowania wielu specjalistycznych kremów, maści czy preparatów do twarzy efekty wciąż nie są zadowalające, być może warto w proces łagodzenia podrażnień po trądziku włączyć domowe sposoby z wykorzystaniem drożdży?
Regularne stosowanie maseczki drożdżowej sprawi, że nasza skóra pozostanie wygładzona, zmiękczona oraz dogłębnie oczyszczona. Co więcej, drożdże pozwolą także na wyrównanie kolorytu naszej cery oraz złagodzenia zmian trądzikowych.
Warto sięgać po maseczkę z drożdży także w przypadku posiadania cery tłustej, ponieważ działa ona matująco, a skóra staje się bardziej delikatna.
Jak przygotować maseczkę z drożdży?
Przygotowanie maseczki z drożdży jest niezwykle proste oraz szybkie, a co najważniejsze nie wymaga wielu składników.
Maseczka z drożdży oraz mleka na twarz
Podstawowymi produktami, jakie będą potrzebne do przygotowania tego rodzaju maseczki są drożdże oraz mleko (lub jogurt). 1/4 kostki drożdży należy zmieszać z odrobiną ciepłego mleka, do momentu w którym zostanie utworzona papka. Całość nakładamy grubą warstwą na twarz oraz trzymamy przez ok. 20 minut, następnie zmywając ciepłą wodą.
W zależności od typu cery do naszej mieszanki możemy dodać kilka kropel oliwy w przypadku skóry przesuszonej lub odrobinę cytryny, gdy borykamy się z przebarwieniami.
Pamiętaj, aby stosować maseczkę z drożdży nie częściej niż raz w tygodniu!
Zobacz również maseczka z drożdży na trądzik
Maseczka z drożdży na włosy
Drożdże są zalecane osobom posiadającym włosy cienkie, wypadające oraz przetłuszczające się. W przypadku przygotowania maseczek do włosów będziemy potrzebować oczywiście drożdży i mleka (lub wody). W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć warto urozmaicić nasz skład dodając oliwę, jajka lub miód. Maseczkę z wykorzystaniem drożdży nakłada się bezpośrednio na włosy lub skórę głowy, oraz trzyma pod ręcznikiem lub folią od 30 do 45 minut.
- Maseczka z miodu i drożdży. Składniki potrzebne to: pół kostki drożdży, 2 łyżki miodu oraz 4 łyżki jogurtu. Miód wykazuje działanie silnie regenerujące oraz odżywcze.
- Maseczka z drożdży i jajka. Składniki potrzebne to: pół kostki drożdży, 1 jajko, 3 łyżki oliwy z oliwek. Maseczkę z jajek warto stosować w przypadku włosów bardzo zniszczonych oraz suchych.
- Maseczka z drożdży i mleka. Składniki potrzebne to: pół kostki drożdży, 3 łyżki oliwy z oliwek, 5 łyżek mleka. Ten rodzaj maseczki doskonale nawilża oraz wygładza włosy.