Jak przygotować dom na przyjęcie kota?

Niektórzy mawiają, że „dom bez kota to głupota”. Puszysty futrzak zapewnia towarzystwo samotnym osobom, uczy dzieci odpowiedzialności, a także staje się znakomitym partnerem do zabaw. Dodatkowo udowodniono, że głaskanie kota obniża poziom stresu i pomaga odprężyć się w pełni. Jeśli chcesz przyjąć kociaka do swojego domu, sprawdź, jak przygotować mieszkanie na nowego domownika.

  1. Wszystko dla kota, czyli czego potrzebują domowi pupile?
  2. Dom przyjazny dla małego kociaka

Posiadanie kota daje wiele radości. Domowy pupil chętnie pozwala się głaskać, bawi się z dziećmi i dorosłymi, a także radośnie mruczy, wyrażając wdzięczność. Kot może mieszkać zarówno w dużym domu, jak i w niewielkim mieszkaniu w bloku bez wychodzenia na zewnątrz. Dzięki temu jest to znakomity towarzysz nawet dla starszych osób. Jeśli planujesz przyjąć kociaka do swojego domu, sprawdź, czego potrzebuje futrzak do szczęścia.

Wszystko dla kota, czyli czego potrzebują domowi pupile?

Przed przyjęciem futrzaka do swojego domu, powinno się przygotować wszystko dla kota. Co kryje się pod słowem wszystko? Przede wszystkim domowy pupil powinien mieć dostęp do zdrowej, pełnowartościowej karmy, świeżej wody i kuwety. Karma dla kota powinna być dostosowana do wieku zwierzęcia, jego specjalnych potrzeb żywieniowych (np. spowodowanych chorobami), a także do jego codziennej aktywności. Prócz karmy powinno się kupić miskę dla kota. Dobrym wyborem są miski z gumową podkładką, która przyczepia się do podłogi, zabezpieczając przed przesuwaniem pojemniczka i rozrzucaniem jego zawartości po mieszkaniu.

Jeśli chodzi o kuwetę, można zdecydować się na niedrogi, otwarty model lub na kuwetę zamykaną. Kuweta z zamykaniem chroni przed rozprzestrzenianiem się nieprzyjemnych zapachów po całym domu, a także ukrywa odchody pupila przed oczami gości. Do kuwety potrzebny jest żwirek – tu do wyboru ma się żwirek bentonikowy, silikonowy oraz drewniany, który można wyrzucać do toalety dzięki właściwościom biodegradowalnym.

Przygotowując dom na przyjęcie kota, warto zadbać o legowisko dla futrzaka. Koty chętnie śpią na łóżkach właścicieli, kanapach, fotelach i dywanach, jednak pozostawają po sobie sporo sierści. Jeśli kot ma własne legowisko, szybko przyzwyczaja się, że może spać na nim spokojnie bez złoszczenia domowników. Dodatkowo dla kota warto przygotować szampon do mycia sierści, szczotkę do jej wyczesywania oraz obrożę. Obroża ułatwia identyfikację pupila w przypadku jego zaginięcia oraz może działać odstraszająco na pchły i kleszcze.

Dom przyjazny dla małego kociaka

Koty kilkumiesięczne mają nieco inne potrzeby niż koty dorosłe. Dorosły kot jest mniej aktywny, więcej śpi, a zabawy cieszą go w mniejszym stopniu niż w przypadku maluchów. Młody kotek powinien zatem mieć możliwość radosnej zabawy przez cały dzień. Na https://zoopers.pl/ można wybrać dla niego drapak, na którym nie tylko można ścierać pazurki, ale i ćwiczyć wspinaczki, skoki i inne kocie akrobacje. Taki drapak da maluchowi wiele frajdy i zapobiegnie niszczeniu mebli, firanek i dywanów w domu.

Małe kocięta dodatkowo potrzebują skutecznej ochrony przed chorobami i pasożytami. Kotki kilkumiesięczne mają słabszy układ odpornościowy niż dorosły kot, a ponadto są w większym stopniu narażone na pchły, kleszcze i świerzb. Z tego powodu szczególnie ważne jest zabieranie pupila do weterynarza i dbanie o regularne szczepienia, odrobaczenie i odpchlenie. Dzięki temu puszysty maluch będzie rozwijał się w dobrym zdrowiu, co zagwarantuje mu szczęśliwe i długie życie.

undefined

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top