Jak opóźnić okres?

Miesiączka to stały element życia każdej kobiety. Jednak zdarzają się sytuacje, że krwawienie dobrze jest opóźnić np. z uwagi na letni urlop. Jak to zrobić? W przypadku kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną wystarczy odstawić ją na czas menstruacji i przyjmować ją przez tydzień dłużej. W przeciwnej sytuacji należy poprosić ginekologa o preparaty hormonalne, które mają za zadanie opóźnić menstruację.

Do opróżniania okresu najczęściej stosowana jest doustna antykoncepcja hormonalna. Dzięki tej metodzie można nie tylko przesunąć okres, ale i wykluczyć jego występowanie na pewien okres czasu. Przez długi czas panowało przekonanie, że opóźnienie okresu wywoływać może skutki uboczne różnego rodzaju, ale dzisiaj ginekolodzy są zdania, że to zabieg całkowicie bezpieczny dla zdrowia kobiety, który nie ma skutków ubocznych. Od jakiegoś czasu stosuje się też tak zwaną tabletkę sezonalną. Pozwala ona na ograniczenie występowania miesiączkowania do częstotliwości raz na kwartał. Jednak w fachowych pismach i mediach toczy się zażarta dyskusja, czy metoda ta jest bezpieczna dla kobiet. Wielu ginekologów jest jednak zdania, że tabletka sezonalna nie wywołuje żadnych groźnych skutków ubocznych.

W przypadku zażywania tabletek antykoncepcyjnych opóźnienie okresu nie jest większym problemem. Kobiety, które zażywają pigułki składające się z estrogenów, stosują plastry antykoncepcyjne bądź krążki dopochwowe muszą je jedynie odstawić po trzech tygodniach, ale zażywać je w momencie trwania okresu. W zależności od potrzeb można jeszcze przedłużyć przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych lub stosowanie innego środka antykoncepcyjnego o jeden tydzień czy nawet jeden pełny cykl. Jeśli taki zabieg będzie stosowany okazjonalny i niedługo to nie trzeba się obawiać o swój stan zdrowia, regularność cyklu miesiączkowego czy płodność. Nieco inaczej jest niestety w przypadku zażywania pigułek antykoncepcyjnych trójfazowych. W tej sytuacji dawka hormonów dostarczana do organizmu nie jest bowiem stała i zmniejsza się co tydzień. Dlatego też kobiety, które chcą okres przesunąć o 7 dni muszą je brać przez 9-10 dni, a nie tydzień jak w przypadku pigułek estrogenowych. Z kolei panie, które na co dzień nie stosują antykoncepcji hormonalnej mogą zgłosić się do swojego ginekologa prosząc o przepisanie specjalnych środków hormonalnych, które opóźniają miesiączkę o kilka dni. Wybór konkretnego środka uzależniony jest od czasu, na jaki opóźniony ma być okres. Kluczem do sukcesu jest rozmowa z ginekologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top