Jak dobrać soczewki progresywne? Porady

Inf. prasowa

Do niedawna osoby borykające się z wadami wzroku nie miały wyboru i po wizycie u okulisty zakładały okulary. Jednak świat idzie naprzód, a wraz z nim rozwijają się różne branże, które mają faktyczny wpływ na jakość naszego życia. Z pewnością życie wielu z nas ułatwiło pojawienie się soczewek progresywnych. Czym one są i kto powinien z nich skorzystać?

Czym są soczewki progresywne?

Podczas badania wzroku u okulisty u coraz większej liczby osób ujawniane są daleko- lub krótkowzroczność. Jednak to nie wszystko niektórym pacjentom mogą dolegać również inne schorzenia, które wymagają korekcji wzroku na różne odległości. Rozwiązaniem w takiej sytuacji będą już nie tylko okulary, ale także soczewki progresywne. Inaczej nazywa się je również multifokalnymi. Dzięki zdolności dopasowania się do gałki ocznej i ruchów mięśni poprawia ona widzenie nie tylko na dalekie, ale także na bliskie odległości. Jak to dokładnie działa i dlaczego są potrzebne?

Dlaczego soczewki progresywne są potrzebne?

W zależności od tego, w jakiej odległości znajduje się przedmiot, na który patrzymy, mięśnie rzęskowe znajdujące się wewnątrz gałki ocznej zwężają się rozszerzają. Jednak z biegiem czasu przestają być one tak elastyczne, co w efekcie prowadzi do problemów z ostrością widzenia. Natomiast założenie soczewki progresywnej pomaga zmniejszyć czas potrzebny na skupienie wzroku w taki sposób, aby zobaczyć to, co wcześniej znajdowało się za mgłą. 

Można wyróżnić trzy rodzaje soczewek progresywnych. Pierwsze z nich to asferyczne, które podzielone są w taki sposób, że środek soczewki służy do widzenia z bliska, a zewnętrzna do dalekich odległości. Drugi rodzaj to koncentryczne, co oznacza naprzemienne ułożenie warstw do patrzenia w dal lub bliż. Ostatnie to soczewki progresywne dwuogniskowe, których działanie jest oparte na takich samych zasadach, jak w przypadku okularów. Górna część służy do widzenia w dali, a dolna do bliskich odległości. 

Soczewki progresywne a prezbiopia

Soczewki progresywne przeznaczone są dla osób borykających się z prezbiopią. Jest to zaburzenie wzroku ograniczające zdolność ostrego widzenia na bliskie odległości. Wbrew pozorom dotyczy ona każdego z nas. U jednych pojawi się szybciej tuż po 40 roku życia, u innych będzie rozwijać się wolniej, a kłopoty z widzeniem będą dostrzegalne dopiero z biegiem czasu. Jak rozpoznać prezbiopię? Syndrom “za krótkich rąk” to jeden z głównych objawów starczowzroczności. Polega to na odsuwaniu od oczu gazety, telefonu lub innego przedmiotu jak najdalej w celu złapania ostrości widzenia i przeczytania interesującej treści. Może również wystąpić zmęczenie oczu lub zamglony obraz. Objawy nasilają się przy słabszym oświetleniu. Jak zdiagnozować prezbiopię? 

Zbadaj swój wzrok online

Wstępne badanie wzroku umożliwiające zweryfikowanie, czy mamy zaburzenia widzenia związane ze starczowzrocznością, można wykonać przez internet. Na stronie https://czasnawzrok.pl/test/ udostępniono kilka zadań, dzięki którym dowiemy się, czy z naszym wzrokiem wszystko w porządku, a może powinniśmy udać się na wizytę do specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top