Jak bezpiecznie stosować antybiotyki w ciąży?
Materiał zewnętrznyKażda infekcja bakteryjna wymaga przyjmowania antybiotyku. Niestety antybiotyki w ciąży mogą zagrozić twojemu zdrowiu oraz zdrowiu twojego dziecka. Jednak jeśli będziesz przestrzegać zasad bezpiecznej antybiotykoterapii, leczenie przebiegnie bez komplikacji. Sprawdź, jak zabezpieczyć się przed skutkami ubocznymi stosowania antybiotyku w ciąży.
Antybiotyk a ciąża
Kobiety w ciąży muszą szczególnie dbać o zdrowy styl życia, by uchronić się przed różnego rodzaju infekcjami i chorobami. Nawet pozornie niegroźne przeziębienie warto skonsultować z lekarzem. Pamiętaj, aby nie zażywać jakichkolwiek leków ani suplementów diety bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Antybiotyki w ciąży stosuj tylko pod ścisłą kontrolą lekarza. To właśnie on, po przeprowadzeniu szczegółowego badania, musi zadecydować, jaki lek będzie odpowiedni, w jakiej dawce i na jak długo. Przy infekcjach bakteryjnych w czasie ciąży nie powinno się rezygnować z antybiotykoterapii. Na rynku jest dużo antybiotyków bezpiecznych w ciąży, a twój lekarz przepisze Ci ten właściwy.
Jak dobrać antybiotyk bezpieczny w ciąży?
Jeśli lekarz zdiagnozuje u Ciebie infekcję o podłożu bakteryjnym, prawdopodobnie zaleci Ci kurację antybiotykiem. W przypadku ostrych infekcji, lekarz może przepisać Ci antybiotyki o szerokim spektrum działania. Tego typu preparaty zwalczają różne szczepy bakterii, dzięki czemu szybciej i skuteczniej leczą infekcję. Warto też wykonać badanie posiewowe, które pozwoli określić, jaka bakteria atakuje organizm, by na tej podstawie, dobrać odpowiedni antybiotyk.
Probiotyki w trakcie antybiotykoterapii
Antybiotyki bezpieczne w ciąży to przede wszystkim cefaleksyna, amoksycylina, a także nitrofurantoina. Aby uniknąć niepożądanych objawów, wywołanych przyjmowaniem antybiotyku, takich jak biegunka, warto stosować probiotyki. Działają one osłonowo, chroniąc mikroflorę jelitową i zmniejszając ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i niepożądanych objawów. Możesz też wypróbować synbiotyk, który jest połączeniem probiotyku i prebiotyku, czyli składnika odżywczego, wspierającego namnażanie się dobrych bakterii.
W trakcie stosowania antybiotykoterapii, dużo odpoczywaj, oszczędzaj się i postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza, a po zakończeniu leczenia koniecznie idź na kontrolę lekarską. Dobrze dobrany antybiotyk, zażywany w prawidłowy sposób, nie zagraża zdrowiu i życiu dziecka.
A myślałam, że nie można w ogóle brać antybiotyków w ciąży…