Grypa jelitowa

Grypa jelitowa – pochodzenie,objawy, drogi zarażenia, leczenie

Grypa jelitowa jest nieprzyjemnym schorzeniem, nazywanym również grypą żołądkową. Jej leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów. Nie istnieje bowiem lek, który walczyłby z wirusem grypy jelitowej – organizm musi pokonać go samodzielnie. Podczas trwania grupy jelitowej niezwykle ważne jest odpowiednie nawadnianie, jak również lekkostrawna dieta. Niemniej jednak, gdy do zakażenia tymże wirusem dojdzie u dziecka, najlepiej jest skontaktować się z lekarzem pediatrą, aby uniknąć odwodnienia.

Czym jest grypa jelitowa ?

Choroba, która potocznie nazywana jest grypą jelitową to tak naprawdę zakażenie przewodu pokarmowego o pochodzeniu wirusowym. Choć choroba ta określana jest potocznie grypą, ani biochemicznie, ani morfologicznie nie ma z nią związku. Nazwa powstała ze względu na pewne podobieństwa. Zalicza się do nich wirusowe pochodzenie w przypadku obu chorób, wzrost ilości chorujących w okresie jesienno – zimowym, jak również cykliczny okres zakażeń. Przypadki grypy jelitowej mogą mieć charakter epidemii. Niemniej jednak zwykle takie przypadki są lokalne, na przykład w obrębie członków rodziny.

Grypa jelitowa – etiologia

Infekcje grypy jelitowej powodowane są między innymi przez rotawirusy. Jest to najczęstsza przyczyna uciążliwej biegunki wśród dzieci i niemowląt. Podczas przebiegu każdej infekcji następuje znaczne wzmocnienie odporności i kolejne infekcje są dużo mniej dotkliwe, dlatego też u dorosłych dochodzi niezwykle rzadko do zakażenia. Istnieje pięć rodzajów tego wirusa o oznaczeniach A, B, C, D, E. Rotawirus o oznaczeniu A występuje zdecydowanie najczęściej i wywołuje ponad 90% infekcji. Podstawowym elementem budowy wirusa jest jego genom, który składa się z 11 segmentów RNA i zamknięty jest w otoczce kapsydowej. Biorąc pod uwagę rodzaj tej otoczki wirus ten określany jest bryłowym. Wirus odporny jest na inkubację przez 60 min w temperaturze 56 °C, jak również na zamrażanie.

Wirus grypy jelitowej przenoszony jest drogą oralno – fekalną. Infekuje i uszkadza komórki jelitowe. Pomimo tego, że wirus ten został odkryty w 1973 r. i jest odpowiedzialny za około 50% hospitalizacji dzieci i niemowląt wraz z objawami ostrej biegunki, jego rola nie została jeszcze dokładnie poznana w środowisku zdrowia publicznego, szczególnie w tak zwanych krajach rozwiniętych.

Objawy grypy jelitowej

Pierwsze objawy grypy jelitowej wyglądają dość niewinnie, dlatego też bardzo trudno ją rozpoznać. Choroba ta często mylona jest ze zwykłym zatruciem pokarmowym. Okres inkubacji grypy jelitowej trwa od 1 do 3 dni, a właściwe objawy pojawiają się po ok. 2 – 4 dniach. Pośród objawów, które występują w przypadku grypy jelitowej można wymienić :

  • gorączkę – pojawia się na ogół jako pierwsza w końcowej fazie inkubacji, w większości przypadków mylona jest z innymi chorobami, albo też lekceważona,
  • biegunka – przewlekła, ostra i wodnista, występuje do kilkunastu razy na dobę,
  • bóle brzucha,
  • nudności,
  • wymioty – ten objaw może występować nawet kilkanaście razy dziennie,
  • ogólnie złe samopoczucie i zmęczenie.

Drogi zarażenia grypą jelitową

Zarówno rotawirus, jak również inne wirusy mogą stać się przyczyną grypy jelitowej, bowiem bardzo łatwo ulegają transmisji. Wpływa to bezpośrednio na fakt, że niełatwo się przed nimi uchronić. Czy aby na pewno nie jest to możliwe ? Jeżeli znamy przyczyny i drogi, jakimi wirusy atakują organizm możemy stosować profilaktykę. Być może nie jest ona stuprocentowo skuteczna, jednakże zmniejsza w dużym stopniu ryzyko zakażenia.

W jaki sposób dochodzi do zarażenia grypą jelitową ?

  • niewłaściwa higiena osobista,
  • choroba rozprzestrzenia się poprzez drogę kropelkową, szczególnie niebezpieczny jest zatem kontakt z osobą zakażoną, jak również z przedmiotami, z którymi wcześniej miał styczność,
  • picie wody, która nie jest do tego celu przeznaczona,
  • brudne środowisko ( np. pobyt w pomieszczeniach nieprzewietrzonych ),
  • nieregularna dezynfekcja sanitariatów w okresie jesiennym i zimowym.

Leczenie grypy jelitowej

Niestety pomimo tego, że rotawirusy wywołujące grypę jelitową zostały odkryte 40 lat temu, wciąż nie istnieje swoiste leczenie przeciwwirusowe, które by je zwalczyło. Zwykle jednak leczenie nie jest nawet w tym wypadku potrzebne. Najważniejszym zaleceniem podczas trwania grypy jelitowej jest uzupełnianie płynów i elektrolitów, które traci się podczas biegunki i wymiotów. Specjalne preparaty z wieloma elektrolitami można bez trudu kupić w aptece. Z racji tego, że nie są one zbyt smaczne, wskazane jest picie zimnej wody mineralnej. Należy mieć na uwadze, że mleko i soki owocowe mogą nasilić biegunkę. Jeżeli objawom towarzyszy gorączka, zaleca się przyjmować leki przeciwgorączkowe. Ponadto należy odizolować się od zdrowych osób i najlepiej pozostać w łóżku. Pamiętajmy, aby nie bagatelizować pozornie niegroźnej grypy jelitowej !

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top