Czy związek na odległość ma sens?

Bywa, że dwoje zakochanych w sobie ludzi dzieli wiele kilometrów… Jest to z pewnością dla nich trudny czas. Brak bliskości wpływa negatywnie na relację. Mówi się, że prawdziwa miłość przetrwa wszystko. Jednak i tak może nas dręczyć pytanie: „Czy związek na dystans ma sens?”.

Związek na odległość

Przez związek na odległość rozumiemy sytuacje, gdy dwoje ludzi w relacji partnerskiej dzieli duży dystans, co powoduje, że nie mogą się ze sobą fizycznie widywać. Wiadomo, że taka relacja jest ograniczona z wielu aspektów bliskości i taka sytuacja z pewnością nie jest przyjemna.

Jak długo?

W zależności od tego, jak długa jest rozłąka między partnerami, związek na odległość będzie innego typu. Jeśli ma być to krótki okres, jak kilka tygodni lub miesięcy to nie jest to niczym nazbyt problematycznym, chociaż z pewnością nie jest to też miłe. Jednak taki czas wystarczy po prostu przetrwać i wrócić do starego modelu funkcjonowania, który nas bardziej satysfakcjonował. Taka krótka rozłąka może wydawać się tragedią dla ludzi, którzy nie potrafią bez siebie żyć, ale w dłuższej perspektywie czasu może się to okazać nawet korzystne.

Pozytywne aspekty

„Post”, który sobie zafundujemy, może być dla nas korzystny z racji tego, że gdy jesteśmy dłużej w relacji z kimś, to taki krótki detoks od drugiej osoby może sprawić, że na nowo zapłonie ogień w naszym związku, który być może wcześniej trochę przygasł… Dla tych, którzy nie mogą bez siebie żyć, będzie to szansa, żeby odkleić się od partnera i trochę więcej energii zainwestować w siebie. Może to być czas, gdy zmienimy pracę na lepszą lub damy się ponieść jakiemuś hobby, które sprawi, że na stałe zagości na naszej twarzy uśmiech, a gdy wrócimy do siebie, okaże się, że nasz związek ma się lepiej niż przed rozstaniem!

A jak znajdzie kogoś innego?

Większość ludzi przy związku na odległość boi się tego, że druga połówka znajdzie sobie kogoś innego na nasze miejsce. Jednak nawet gdyby się tak stało, będzie to dla nas korzystne. Brzmi tragicznie, ale logicznie układa się to sensownie. Dzięki takiej sytuacji zaoszczędzimy sobie marnowania czasu na relację, która z góry była skazana na porażkę i lepiej, że dowiedzieliśmy się o tym wcześniej niż później, gdy mielibyśmy jakieś wspólne zobowiązania jak dom, czy dzieci…

Długi związek na odległość

Jeśli przed nami widnieje wizja rozłąki kilkuletniej, to zwykle nie będzie to miało sensu, chyba że jesteśmy w związku małżeńskim lub mamy do siebie bezgraniczne zaufanie. Jeśli nam naprawdę zależy na drugiej osobie, to znajdziemy jakieś wyjście, aby nie separować się od siebie na tak długi okres. Nie ma rzeczy niemożliwych. Wyłączając naprawdę ekstremalne sytuacje, zwykle będziemy mieli jakąś opcję, aby pozostać razem.

Jak sobie radzić?

Jak się ratować podczas związku na dystans? Najlepszą namiastką kontaktu będzie rozmowa video przez kamerkę internetową. Da nam to okazję, aby widzieć siebie nawzajem. Nieodłącznym elementem takiej relacji jest telefon, dzięki któremu możemy porozmawiać ze sobą lub powysyłać do siebie wiadomości tekstowe czy graficzne. Możemy sobie także dodać nadziei tym, że będziemy skreślać dni dzielące nas od powrotu do siebie. Napełni nas to optymizmem i osłodzi odrobinę czas oczekiwania.

Czy ma to sens?

Jeśli dwoje ludzi się kocha, to przetrwa każdą rozłąkę! W średniowieczu kobiety czekały wiernie latami na mężów, aż ci wrócą z wyprawy krzyżowej… Wszystko zależy od nas. Nie ma się co zbytnio martwić na zapas, bo nigdy nie będziemy mieli pewności tego, co może się wydarzyć.

Jeden komentarz

  • Osobiście nie znam związków na odległość, które przetrwały próbę odległość dłuższy czas …..

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top