Badania USG – kiedy warto je wykonać?
USG jest najchętniej przeprowadzanym badaniem z zakresu diagnostyki obrazowej, gdyż to dzięki niemu uzyskujemy możliwość dokonania oceny narządów wewnętrznych, jak również ich stanu. Badanie ultrasonograficzne wykorzystywane jest także przy wykrywaniu zmian nowotworowych oraz guzów i innych stanów patologicznych. Zabieg z użyciem tego narzędzia diagnostycznego jest całkowicie bezinwazyjny, bezpieczny i bezbolesny. Badanie można wykonać w niemal każdym momencie, istnieje niewiele przeciwwskazań do przeprowadzenia USG. Dlaczego warto wykonać badanie USG, w jakich sytuacjach jest ono niezbędne? W poniższym artykule przedstawimy najważniejsze informacje na temat ultrasonografii.
Czym jest badanie USG i jak się je przeprowadza?
Badanie USG polega na wykorzystywaniu fal ultradźwiękowych. Za pomocą głowicy, urządzenie przyłożone do fragmentu ciała przesyła sygnały na obraz diagnostyczny, który następnie jest dogłębnie analizowany przez wyspecjalizowanego lekarza. Występują cztery rodzaje badań ultrasonograficznych, przede wszystkim wyróżnia się ultrasonografię przez powłoki ciała, badanie endosonograficzns (głowice wprowadza się do otworów i jak ciała). Oprócz tego wyróżniamy USG śródoperacyjne i zabiegowe oraz badanie USG gałki ocznej i skóry, więcej dowiesz się na rexmedica.pl/badania/usg.
Wskazania do wykonania badania USG
Generalnie występuje bardzo dużo wskazań do wykonania badania USG, można poddać się ultrasonografii jeżeli tylko dana osoba czuje taką potrzebę. Zabieg nie jest w żaden sposób niebezpieczny lub inwazyjny, stąd jego popularność i dowolność przeprowadzania. Istnieją jednak grupy ludzi, które w szczególności powinny systematycznie poddawać się badaniu USG. Jakie są wskazania do wykonania badania USG?
Badanie przeprowadza się w celu zdiagnozowania różnych schorzeń większości narządów. Powszechnie stosuje się je regularnie w trakcie ciąży, aby móc monitorować rozwijanie się płodu. Przede wszystkim głównymi wskazaniami, by zgłosić się na wykonanie badania ultrasonograficznego są dolegliwości bólowe, uczucie dyskomfortu przy wykonywaniu określonych ruchów, a także zwiększenie lub zmiana w danej okolicy ciała. Ponadto wykonuje się badanie USG przy chorobach tarczycy, w profilaktyce raka piersi, jak również przy podejrzeniu guzów lub wszelkiego rodzaju urazów.
Nie tylko zmiany chorobowe i urazy powinny być czynnikami argumentującymi wykonywanie badania USG. Jama brzuszna to ta część ciała, którą należy systematycznie kontrolować. To w tym miejscu może dochodzić najczęściej do wszelkich nieprawidłowości. USG brzucha pozwoli na wczesne wykrycie oznak chorobotwórczych. Pacjenci dość często zgłaszają problemy z bólem brzucha lub biegunką , nie rzadziej również mogą mieć kłopoty z nadmierną utratą masy ciała. USG jamy brzusznej pozwoli ustalić przyczynę dolegliwości.
W jaki sposób i gdzie można wykonać badanie USG?
Aby zapisać się na przeprowadzenie badania, nie jest wymagane skierowanie od lekarza. Najprostszym sposobem jest zapisanie się poprzez stronę internetową danej placówki. Poprzez rejestrację w takim miejscu z łatwością umówimy dogodny termin, w Warszawie znajduje się Rex Medica , szczególnie polecana ze względu na szeroki zakres oferowanych badań USG, RTG i rezonansów. Dodatkowo w klinice możemy również odbyć konsultacje ortopedyczne, neurochirurgiczne i inne, z wyspecjalizowanymi lekarzami.