9 sygnałów wskazujących na niedobór magnezu
Istnieje wiele powodów, dla których niedobór magnezu jest tak powszechny. Zubożone warunki glebowe powodują, że rośliny (i mięso zwierząt żywiących się tymi roślinami) zawierają niski poziom tego pierwiastka. Substancje, które wielu z nas codziennie spożywa, takie jak kofeina i cukier, również przyczyniają się do zmniejszenia poziomu magnezu w organizmie. Poniżej znajduje się lista najważniejszych oznak niedoboru magnezu:
1. Zwapnienie tętnic
Choć nie jest to jeden z pierwszych objawów niedoboru magnezu, może być jednym z najbardziej niebezpiecznych. Zwapnienie tętnic spowodowane niskim poziomem magnezu może prowadzić do problemów wieńcowych, takich jak zawał serca i choroby serca. W rzeczywistości połowa wszystkich pacjentów po zawale serca otrzymuje zastrzyki z chlorku magnezu, które pomagają zatrzymać krzepnięcie krwi i zwapnienie
2. Skurcze mięśni
Jest to jeden z pierwszych i najbardziej zauważalnych objawów niedoboru magnezu. Podobnie jak zwapnienie powoduje usztywnienie tętnic, może również powodować usztywnienie tkanki mięśniowej, prowadząc do skurczów.
3. Lęk i depresja
Istnieje wiele badań wykazujących na to, że niedobór magnezu może mieć ogromny wpływ na zdrowie psychiczne. Magnez znajduje się w synapsach między dwoma neuronami wraz z wapniem i glutaminianem. Jeśli w organizmie wystąpi jego niedobór, wapń i glutaminian które również są składnikami komórek nerwowych, nie maja możliwości aktywowania impulsów pomiędzy nimi. W dłuższej perspektywie powoduje to uszkodzenie neuronów, prowadząc ostatecznie do śmierci komórek nerwowych.
4. Problemy hormonalne
Niski poziom magnezy zaburza gospodarkę hormonalną. Im wyższy poziom estrogenu lub progesteronu w ciele kobiety, tym niższy poziom magnezu. Jest to również jeden z powodów, dla których kobiety w ciąży doświadczają więcej skurczów kończyn dolnych oraz zauważają więcej dolegliwości typu mięśniowego. Niedobór magnezu powoduje także bardziej odczuwalny zespół napięcia przedmiesiączkowego co powoduje również wyższy poziom estrogenu i progesteronu.
Skurcze mięśni związane z cyklem miesiączkowym mogą być również związane z niskim poziomem magnezu.
5. Problemy ze snem
Magnez pomaga rozluźnić ciało i umysł, które przyczyniają się do spokojnego snu. Dodatkowo magnez jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania receptorów GABA w mózgu, które są neuroprzekaźnikiem, który pozwala przejść do stanu spoczynku.
6. Niski poziom energii
Magnez jest wymagany w reakcjach komórkowych, które wytwarzają energię ATP w komórkach. ATP lub trójfosforan adenozyny jest głównym źródłem energii w komórkach i musi wiązać się z jonem magnezu, aby mógł być aktywny. Innymi słowy, bez magnezu, odczuwamy spadek energii już na poziomie komórkowym. Przejawia się to jako uczucie zmęczenia, niska energia, brak napędu i inne problemy.
7. Kruche i osłabione kości
Wapń jest uważany za najważniejszy minerał dla zdrowia kości, ale okazuje się, że magnez jest równie istotny. W przypadku niedoboru magnezu kości cierpią na wiele sposobów. Magnez jest potrzebny do wchłaniania witaminy D, aby z kolei włączyć ją do wchłaniania wapnia – dlatego ważne jest również uzyskanie wystarczającej ilości magnezu podczas przyjmowania witaminy D. Magnez jest niezbędny do stymulacji hormonu kalcytoniny, który powoduje, że wapń nie odkłada się w tkankach miękkich, np. w tętnicach, ale w kościach. Pomaga to wyjaśnić, dlaczego magnez pomaga zmniejszyć ryzyko zawału serca, osteoporozy, zapalenia stawów i kamieni nerkowych.
8. Arytmia serca
Magnez jest niezbędny do prawidłowego skurczu mięśni, a niski poziom może wpływać na najważniejszy mięsień ciała, czyli serce. Arytmia to nieregularne bicie serca, a magnez pomaga bezpośrednio utrzymać prawidłowy rytm. Niektóre badania wykazały, że utrzymywanie regularnego poziomu magnezu może nawet zapobiegać niektórym chorobom serca w tym arytmii.
9. Zawroty głowy
Przy niedoborze magnezu często występują zawroty głowy, które mogą trwać nawet cały dzień bez ulgi. Niedobór magnezu jest często pomijany przy próbie zdiagnozowania i rozwiązania problemu. Zawroty głowy mogą sprawić, że nie będziemy w stanie wykonywać codziennych czynności.
Co poza magnezem może powodować potworne zmęczenie?? Rano nie mogę zwlec się z łóżka …