Jaką maskę CPAP wybrać, gdy cierpisz na obturacyjny bezdech senny?

Jeśli cierpisz na obturacyjny bezdech senny, to zapewne wiesz, że odpowiedni wybór maski CPAP jest kluczowy w procesie leczenia. Dobrze dobrana maska daje pewność, że terapia aparatem CPAP jest skuteczna i w efekcie podnosi nasz komfort życia. Na rynku jest obecnie wiele różnych rodzajów masek, więc ich wybór nie jest łatwy. W tym artykule dowiesz się, jak odpowiednio dobrać maskę do swoich potrzeb. Zapraszamy!

Czym jest Maska CPAP?

Maska CPAP jest podłączona do aparatu CPAP, który jest używany do leczenia powszechnego schorzenia, jakim jest obturacyjny bezdech senny. Urządzenie to dozuje powietrze pod ciśnieniem, które przez maskę trafia do dróg oddechowych pacjenta i tam wytwarza stałe dodatnie ciśnienie. Takie ciśnienie powietrza działa jak wspornik, który utrzymuje otwarcie górnych dróg oddechowych i zapobiega bezdechowi sennemu. Natomiast wydychane powietrze z dwutlenkiem węgla jest usuwane przez specjalny otwór w masce. Dzięki każdej masce służącej do leczenia bezdechu sennego pacjent może podczas snu oddychać swobodnie, niezależnie od ciśnienia podawanego powietrza.

Więcej informacji na temat bezdechu sennego i jego terapii znajdziesz na stronie ResMed.

Maski CPAP – typy

Maski używane w leczeniu bezdechu sennego dzielimy na różne typy. Funkcjonujące obecnie podziały przedstawiają się następująco:

Ze względu na wielkość:

Maski nosowe

Maska nosowa – maska ta zakrywa cały nos.

Maski donosowe maski te posiadają specjalne „koreczki” (tzw. wąsy tlenowe), które są wkładane do otworów nosowych. Maski takie zalecane są osobom, których terapia polega na stosowaniu niskiego ciśnienia leczniczego, poniżej 10mBa.

Maski podnosowe (poduszeczkowe) – są to maski z poduszką podnosową, niewchodzące w bezpośredni kontakt ze śluzówką nosa.

Jakie zalety mają maski nosowe?

  • Przede wszystkim zajmują małą powierzchnię twarzy, przez co możemy odczuwać większy komfort podczas spania.
  • Niższa cena w porównaniu z maskami twarzowymi.
  • Cechują się idealną szczelnością.
  • Pozwalają na noszenie okularów.
  • W masce możemy bez przeszkód czytać.

Jakie wady mają maski nosowe?

  • Nie są przeznaczone dla osób, których terapia obejmuje stosowanie wyższych parametrów ciśnienia leczniczego.
  • Nie można ich stosować podczas kataru oraz niedrożności nosa, wynikającej zarówno z nieprawidłowego ułożenia przegród nosowych, jak i alergii.
  • Maska nosowa nie jest wskazana w sytuacji, kiedy osoba śpi z otwartymi ustami. Mimo to w niektórych przypadkach stosowanie maski nosowej może pomóc – należy to indywidualnie skonsultować z lekarzem, fizjoterapeutą lub specjalistą od produktów CPAP.

Maski twarzowe

Maska ustno-nosowa – obejmuje zarówno nos, jak i usta, ale nadal cechuje się stosunkowo małymi rozmiarami.

Maska pełnotwarzowa CPAP – obejmuje nos, usta i oczy. Z wyglądu przypomina nieco maski tlenowe wykorzystywane np. przez strażaków.

Jakie zalety mają maski twarzowe?

  • Zwiększają komfort oddychania nawet podczas kataru.
  • Mogą być stosowane przy alergicznym nieżycie nosa.
  • Maska pełnotwarzowa może być stosowana także przez dzieci.
  • Mogą korzystać z nich osoby, dla których stosowanie masek nosowych jest niewskazane.

Jakie wady mają maski twarzowe?

  • Wyższa cena niż przy maskach nosowych.
  • Ze względu na większe rozmiary mogą początkowo utrudniać zasypianie i sen.
  • Maski pełnotwarzowe uniemożliwiają noszenie okularów i w pewnym stopniu ograniczają pole widzenia.

Ze względu na położenie łącznika doprowadzającego powietrze:

Łącznik u góry

Rurka doprowadzająca powietrze łączy się z maską od góry i układa się wzdłuż szczytu głowy pacjenta. Takie rozwiązanie jest często spotykane np. przy maskach podnosowych. Jest to idealne ułożenie dla osób, które w nocy często zmieniają pozycję snu. Pozwala również na komfortowe spanie na brzuchu.

Łącznik z przodu

Rurka łączy się tutaj pod kątem prostym na wysokości nosa i biegnie równolegle do podłoża. Dzięki temu możemy spać wygodnie na boku i plecach, lecz spanie na brzuchu nie będzie możliwe.

Łącznik z dołu

Standardowe połączenie, przy którym rurka biegnie wzdłuż ciała pacjenta. To dobre rozwiązanie dla osób śpiących na plecach, ale znacznie utrudnia spanie na bokach i całkowicie wyklucza spanie na brzuchu.

Ze względu na kontakt z ciałem:

Maska klasyczna

Jest to maska bardziej rozbudowana, zajmuje większą powierzchnię twarzy. Pomoże nam, jeśli w nocy oddychamy głównie ustami. Do tej grupy zalicza się większość masek twarzowych.

Maska minimalnego kontaktu

Maska ma mały rozmiar, dzięki czemu odczuwamy większy komfort podczas snu. Nie jest zalecana dla osób oddychających ustami. Będą to przede wszystkim maski nosowe.

Jaki rodzaj maski CPAP wybrać?

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić przy wyborze maski, jest wizyta u lekarza rodzinnego, który wypisze skierowanie do specjalisty. Lekarz specjalista zleci próbę terapeutyczną, podczas której dowiemy się, jakie ciśnienie powietrza jest dla nas odpowiednie i w efekcie, jaką maskę powinniśmy stosować.

Próba terapeutyczna polega na tym, że podczas snu nakładamy maskę CPAP podłączoną do aparatu CPAP stosowanego w terapii bezdechu sennego. Urządzenie to bada parametry naszego oddechu, dzięki temu dowiadujemy się, czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania określonego typu maski. Jeśli cierpimy na niedrożność nosa, to idealne są dla nas maski ustno-nosowe. Natomiast jeśli nie mamy żadnych zdrowotnych przeciwwskazań, to dobrym wyborem może być maska nosowa. Wszystko zależy jednak od tego, jak duże ciśnienie musi mieć podawany tlen.

W ramach próby podczas pozycji leżącej możemy użyć różnych rodzajów masek i sprawdzić, w której czujemy się najbardziej komfortowo. Taką próbę możemy wykonać w szpitalu na NFZ lub prywatnie w domu – lekarz może zdalnie odczytać wszystkie dane z urządzenia.

Jeśli podczas użytkowania maski odczuwamy suchość w ustach lub doskwiera nam przesuszenie błony śluzowej nosa, warto wówczas zakupić maskę i aparat CPAP wyposażony w nawilżacz. Nie tylko zwiększy to komfort użytkowania aparatu, ale też zmniejszy ryzyko infekcji, którym sprzyja wysuszona śluzówka.

Jak dopasować maskę CPAP?

Aby dopasować maskę, mamy dwie możliwości: możemy udać się do stacjonarnego specjalistycznego sklepu medycznego (np. ResMed w Warszawie) i przymierzyć maskę lub skorzystać z szablonów, które oferują sklepy internetowe. Jeśli zależy nam na czasie i komforcie, wystarczy wydrukować szablon ze strony internetowej, co pozwala na łatwe dopasowanie produktu do kształtu twarzy. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar oraz konstrukcję maski – powinna idealnie przylegać i nie przepuszczać powietrza pomiędzy twarzą a materiałem. W sklepie internetowym możemy dostosować rozmiar maski do naszych potrzeb.

Każdy z nas ma nieco inny kształt twarzy, więc jedne modele masek będą układały się lepiej, a inne gorzej. Przy wyborze rodzaju maski mają znaczenie takie rzeczy jak kształt kości twarzoczaszki, ilość tkanki, oraz zarost. Dobrze jest przymierzyć kilka modeli i zdecydować, który z nich najbardziej nam odpowiada. Przy większości modeli możemy nosić okulary – to dobra wiadomość dla osób, które lubią poczytać w łóżku tuż przed snem. Kompetentny sprzedawca udzieli nam potrzebnych wskazówek na temat doboru właściwej maski. Idealne dopasowanie wzmocni efektywność terapii i wyeliminuje ryzyko przeciekania maski CPAP.

Maska CPAP ma być po prostu wygodna. Powinna w delikatny sposób dotykać twarzy oraz nie pozostawiać żadnych odciśnięć. Jeśli nie będziemy zapinać uprzęży zbyt mocno, dobrze dobrany produkt zapewni nam naturalną swobodę podczas snu.

Jak dbać o maskę podczas terapii CPAP?

O maskę należy dbać codziennie – po każdym użyciu powinniśmy ją przemywać delikatnym środkiem czyszczącym. Trzeba też pamiętać o jej dokładnym wypłukaniu, żeby nie doszło później do wdychania środków myjących.

Maska powinna być przechowywana w suchym i zaciemnionym miejscu, z dala od bezpośredniego promieniowania słonecznego. Ponadto produkt należy wymieniać regularnie co pół roku, nawet jeśli nie jest uszkodzony. Podczas użytkowania traci on bowiem stopniowo swoje właściwości i może stać się nieszczelny.

Należy też pamiętać, żeby w trakcie terapii CPAP nie stosować nawilżających kremów do twarzy – zmiana parametrów skóry może bowiem wpływać na stopień przylegania maski.

Dobór maski CPAP – podsumowanie

Niewątpliwie dobrze dobrana maska zapewnia komfort snu – nie tylko dzięki miękkiemu materiałowi, ale też dopasowaniu do twarzy i ułożeniu rurki doprowadzającej tlen. W nocy podczas leczenia bezdechu sennego za pomocą maski CPAP pacjent oddycha swobodnie, co przekłada się na lepsze samopoczucie w ciągu dnia, a nawet poprawę stanu zdrowia. Możliwość swobodnego oddychania przez ok. 7-8 godzin w nocy pozwala też ograniczyć, a z czasem nawet wyeliminować odczuwane podczas dnia zmęczenie towarzyszące bezdechowi sennemu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie będzie opublikowany.

top